sobota 16. října 2021 Havel

Sobotní nárůst případů covidu byl největší za víkendový den od května, Plzeňský kraj má naopak nízká čísla

Testy v sobotu potvrdily 205 nových případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší denní nárůst za víkendový den od konce letošního května. Před týdnem bylo nových případů o 72 méně. Oproti zbytku republiky je ovšem v těchto dnech v Plzeňském kraji překvapivě nízký počet nemocných. Region má 10,3 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Je to po Královéhradeckém kraji druhý nejnižší počet nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Krajská hygienická stanice aktuálně uvádí 147 nakažených, kteří v Plzeňském kraji reálně žijí. Nejvíce nakažených je momentálně v Plzni (54), následuje Klatovsko (25), jižní Plzeňsko (20), Tachovsko (15), severní Plzeňsko (17), Rokycansko (8) a Domažlicko (8). V sobotu v Plzeňském kraji nepřibyl žádný nový případ s nově prokázaným onemocněním COVID‑19. O den dříve jich bylo devět. 

V nemocnicích bylo v sobotu 63 lidí s prokázanou nákazou novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání vzrostl počet hospitalizovaných o 11. Dále roste také reprodukční číslo, které se 11. den v řadě drží nad hodnotou jedna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní počty nově potvrzených případů rostou v mezitýdenním srovnání šestý den po sobě. V čtvrtek i v pátek do statistik přibylo přes 300 případů, což představovalo nejvyšší nárůst od 13. července.

V Česku připadá v průměru 16 nově odhalených případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Mezi regiony jsou ale značné rozdíly. Koronavirová epidemie se nejvýrazněji šíří v Karlovarském kraji. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá 32 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Praha s 27 a jižní Čechy se zhruba 22 případy. Naopak nejpříznivější situace je v Královéhradeckém kraji, kde připadá šest případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Na úrovní okresů se onemocnění nejvýrazněji šíří na Karlovarsku. Na 100 tisíc lidí tam připadá 67 nových případů za týden. Reprodukční číslo, které udává udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně stouplo z 1,24 na 1,26. Vyšší bylo naposledy v polovině července. Nad hodnotou jedna, představující předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce, je reprodukční číslo 11. dnem.

V nemocnicích bylo v sobotu 63 lidí s prokázanou infekcí novým koronavirem. Stav 13 z nich lékaři hodnotí jako těžký. O týden dříve bylo hospitalizovaných 52, z nichž v těžkém stavu bylo devět pacientů.

Od začátku epidemie v Česku se novým koronavirem prokazatelně nakazilo 1,68 milionu lidí. Více než 98 procent z nich už se uzdravilo, naopak 30 406 zemřelo. Za posledních sedm dní přibyla do statistik dvě úmrtí.

Podle průběžných výsledků otestovaly laboratoře v sobotu téměř 42 500 vzorků. V mezitýdenním srovnání byl počet testů nižší o zhruba 13 800, údaje o provedených testech se ale do statistik dostávají se zpožděním. Nižší byl v sobotu i počet naočkovaných. Podle předběžných čísel zdravotníci aplikovali lidem 4368 dávek, zatímco o týden dřív se jejich počet blížil 8900.

Celkem bylo od začátku očkování koncem prosince v Česku podáno 11,54 milionu dávek vakcíny. Plně naočkovaných je 5,777 999 lidí, tedy přibližně 54 procent celkové populace České republiky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZHKHK

Štítky COVID-19, koronavirus, statistika, počet nakažených, Plzeňský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.