St 12. 8. 2026Klára
Doprava

Nového primátora Plzně přijala hejtmanka, prioritou města i kraje je stavba západního okruhu

Richard Beneš3 minuty čtení18. 1. 2022, 18:40
Nového primátora Plzně Pavla Šindeláře přijala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová
Nového primátora Plzně Pavla Šindeláře přijala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová · Foto: Jindra Radová / Plzeňský kraj

Svoji první pracovní návštěvu ve funkci primátora Plzně absolvoval jen den po svém zvolení Pavel Šindelář (ODS). Daleko cestovat nemusel, zůstal stále v centru Plzně. V sídle vedení Plzeňského kraje ho totiž přivítala hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Řešili nejdůležitější společné projekty města a kraje.

„Vážím si toho, že první kroky pana primátora vedou právě k nám do sídla Plzeňského kraje. Shodli jsme se na řadě témat, kde se budeme snažit o rozvoj města i celého regionu společně tak, aby byl ku prospěchu jeho občanům. Tím největším ale je a bude dokončení hlavní dopravní tepny, která usnadní život nám všem – západního silničního okruhu města, kde jsme spoluinvestoři,“ komentovala návštěvu nového primátora Ilona Mauritzová.

Stejně jako v jiných částech země patří i Plzeň k těm městům, které ovlivňují celou správní oblast daného kraje a jsou jeho přirozeným centrem. Ať už je to díky počtu obyvatel (více než 171 tis.), tak i koncentrací velkých zaměstnavatelů, spádovostí správních orgánů, zdravotní péče (FN Plzeň), vysokých i středních škol a dalších. Bez úzké spolupráce s ním proto není možné podle hejtmanky Ilony Mauritzové plánovat ekonomický i společenský rozvoj kraje.

„Máme skutečně mnoho společného. Jen namátkou zmíním každoroční několikamilionovou podporu provozu Divadla Josefa Kajetána Tyla nebo Plzeňské filharmonie, kde se dělíme o podíl na nákladech. Společně podporujeme i divadlo Alfa, projekt Depa Plzeň anebo velmi známé a oblíbené centrum Techmánie,“ připomněla Ilona Mauritzová.

Prioritou kraje i města je západní okruh Plzně

Dokončení silničního „západního okruhu Plzně“, jeho druhé etapy mezi silnicemi Křimická (Chebská) – Karlovarská, však patří k těm největším a nejzásadnějším projektům, ať už z hlediska finančního, tak stavebně technického. „Je to nejnáročnější dopravní stavba, která si vyžádá 2,212 miliardy korun. V současné době je prostavěno již 1,4 miliardy korun, z čehož kraj uhradil 1, 2 miliardy a město Plzeň 168 milionů korun. Dobrá úzká spolupráce nás investorů – kraje a města je důležitá, protože na tuto dopravní tepnu budou navazovat další silniční úseky, které odvedou část dopravy ze zejména přetížené Karlovarské a Klatovské třídy. Stavby proto na sebe musejí dobře navazovat,“ říká hejtmanka. Stavba jede podle harmonogramu a dokončena má být v únoru roku 2023.

Projekt silničního obchvatu podobně vidí jako nejdůležitější společný projekt města a kraje i nový plzeňský primátor. „V Plzni jsme v posledních letech udělali v dopravě obrovský krok dopředu, a to jak v hromadné, tak individuální. Právě v oblasti individuální jsou pro nás výstavba západního a části východního okruhu naprosto klíčové. Dokončením druhé etapy západního okruhu propojíme Bory, Skvrňany, Křimice, Radčice a Severní Předměstí, tedy konkrétně nejrozsáhlejší průmyslovou zónu města s největšími sídlišti na severu Plzně, v nichž žije na 50 tisíc obyvatel,“ konstatoval Pavel Šindelář.

Svedení tranzitní dopravy po západním okruhu uleví podle primátora dopravě v centru města, zmizet by z něj měly tisíce projíždějících vozů denně. „Jde o největší dopravní stavby za poslední desítky let, nebyly ani jednoduché na přípravu a financování. I proto bych rád poděkoval Plzeňskému kraji a Ředitelství silnic a dálnic, že jsou v tom s námi. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na spolupráci se Správou železnic, které společně s námi rekonstruují dopravní uzly v řádech miliard korun,“ dodal primátor Pavel Šindelář.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Foto: Zdeněk BardonZprávy

Při zkoušce nového objektivu zachytil astrofotograf polární záři nad Šumavou

Velkým překvapením dopadl test nové techniky pro astrofotografa Zdeňka Bardona. Na středeční nebeskou show vyrazil na Klatovsko, aby se vyhnul světelnému znečištění v okolí velkých měst. S sebou si vzal na test i nový objektiv a hned se mu podařilo zachytit něco nečekaného, polární záři, která je v tomto období opravdu výjimečná.

Země živitelka láká na inovace, zvířata i soutěž o minibagrZprávy

Země živitelka láká na inovace, zvířata i soutěž o minibagr

Národní premiéry zemědělské techniky, rekordní počet zvířat na přehlídkách, mohutný peršeronský kůň, návštěvnická soutěž s hlavní cenou minibagrem, ochutnávky se šéfkuchařem Romanem Paulusem nebo rady od rybáře Jakuba Vágnera – to a mnohem víc nabízí mezinárodní agrosalon Země živitelka. Největší zemědělská událost roku začíná 20. srpna na českobudějovickém Výstavišti.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook