Čt 13. 8. 2026Alena
Doprava

Chystá se modernizace železniční trati v úseku Plzeň - Horažďovice za 10 miliard korun

ČČTK / Richard Beneš3 minuty čtení21. 10. 2023, 16:02
Železniční trať v Plzni - Koterově už prošla modernizací, teď se bude postupovat dál
Železniční trať v Plzni - Koterově už prošla modernizací, teď se bude postupovat dál

Správa železnic (SŽ) chystá modernizaci železniční trati z Plzně-Koterova do Horažďovic, jde o 55 kilometrů dlouhou část hlavního tahu Plzeň - České Budějovice. Už podala požádala žádost o územní rozhodnutí. Tříletou stavbu podle starších odhadů za více než deset miliard korun chce zahájit v roce 2026.

"Rádi bychom začali už na podzim 2025, ale uvidíme, jak bude rychlý povolovací proces a další věci okolo," uvedl. SŽ požádala plzeňský krajský úřad o územní rozhodnutí a čeká na zahájení územního řízení. "Doufáme, že bude rozhodnutí vydáno v první polovině příštího roku," řekl Roman Kesl, vedoucí oddělení přípravy projektů SŽ Stavební správy západ.. Hned poté bude vyhlášena soutěž na dokumentaci pro stavební povolení.

Zásadní bude podle SŽ zdvojkolejnění úseku z Plzně-Koterova do Nepomuku, zatím je hotový z hlavního plzeňského nádraží do Koterova. "Dále se zrekonstruují železniční stanice Starý Plzenec, Blovice, Nezvěstice a Nepomuk a veškeré zastávky na trati," řekl Kesl. V podobném duchu se zmodernizuje úsek mezi Nepomukem a Horažďovicemi, kde je trať dvojkolejná. Nově vznikne na Klatovsku zastávka Horažďovická Lhota, nahradí zrušenou zastávku Velký Bor. "Kompletně se vymění železniční spodek i svršek, koleje, pražce, trakční vedení, sdělovací a zabezpečovací zařízení. Bude tam výhradní provoz ETCS (evropského zabezpečovacího systému)," uvedl Kesl.

Podle současných odhadů projektu pro územní rozhodnutí jde o stavbu za více než deset miliard korun. "Vlivem inflace a dalších věcí si myslíme, že to bude daleko víc," uvedl šéf přípravy ze SŽ.

Trať se nemodernizovala posledních 30 let

Tak významnou modernizací tato trať podle něj neprošla určitě v posledních 30 letech. Udělaly se tam jen dílčí opravy, rekonstruovala se stanice Pačejov, uvedl. Po dokončení stavby, která umožní maximální rychlost vlaků do 160 km/h, se doprava z Plzně do Horažďovic, na okraj Plzeňského kraje, zkrátí ze současných 64 na 43 minut. Z Nepomuku budou lidé v Plzni o devět minut dříve, tedy za necelých 20 minut. Po dokončení celé téměř 140 km dlouhé trati z Plzně do Českých Budějovic, která má skončit v roce 2032, cesta vlakem mezi krajskými městy potrvá hodinu a čtvrt, téměř o 40 minut méně než dnes. Podle studie má modernizace celé trati vyjít na 38 miliard Kč.

"Díky zdvojkolejnění bude vyšší kapacita trati, bude možné zvýšit frekvenci spojů, vlaky se nebudou muset křižovat," řekla Radka Pistoriusová z plzeňské oblasti SŽ. Modernizace počítá s penězi z EU, buď z operačního programu Doprava nebo z CEF (Nástroje pro propojení Evropy).

Provoz na trati, která je podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) druhou nejfrekventovanější v Plzeňském kraji, byl zahájen v roce 1868. V 60. letech minulého století byla elektrifikována. Současný stav linie, která je součástí transevropské dopravní sítě, nevyhovuje požadavku posílení role železnice jako páteře dálkové i regionální dopravy a limituje rozvoj železniční nákladní dopravy, uvedla SŽ v projektu.

Jak hodnotíte tento článek?

Diskuze

2

Diskuze je moderovaná. Prosíme o slušnou komunikaci.

Komentují jen přihlášení
RH
Radomír Hanačík22. 10. 2023, 13:24
Když úsek trati z Horažďovic předměstí do Strakonic (a dál na ČB) zůstane jednokolejný, téměř zbytečná investice.

JM
Jan Mezera22. 10. 2023, 7:47
Stav trati není tak hrozný ale modernizace jí samozřejmě prospěje. Totální ostudou této trati jsou rychlíky Plzeň - Budějovice - Brno. Ani první třída v těchto soupravách neodpovídá 21. století. Ale co si kraje objednali, to máme. Bohužel.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Zfetovaný mladík šokoval nájemnici i policisty. Do bytu vlezl dírou ve dveříchKrimi

Zfetovaný mladík šokoval nájemnici i policisty. Do bytu vlezl dírou ve dveřích

Byla mu zima a neměl se kde vyspat. Tak vysvětloval své jednání devatenáctiletý mladík, který pod vlivem drog prokopl dveře cizího bytu, zamířil do koupelny, použil toaletu a nakonec se uvelebil na gauči. Místo snídaně už na něj čekali policisté.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook