středa 25. května 2022 Viola

Kauza související s fungováním zubní pohotovosti v Plzeňském kraji začíná nabírat správný směr

Pořádné obrátky začíná nabírat kauza související s fungováním zubní pohotovosti v Plzeňském kraji. Zpravodajský web Plzeňská Drbna jako první upozornil na nelichotivou situaci, kdy loni mezi vánočními svátky čekaly venku v mrazu desítky lidí na ošetření v jediné zubní pohotovosti, která se nachází na EUC klinice v Plzni na Denisově nábřeží. Vyvolalo to bouřlivou diskusi veřejnosti. O nápravě stavu teď jednalo vedení Plzeňského kraje s městem Plzeň, Oblastní stomatologickou komorou Plzeň a EUC Klinikou Plzeň.

Analýza, kterou si nechala zpracovat EUC Klinika ukázala, že 70 procent osob vyžadujících ošetření bylo z řad cizinců /agenturních pracovníků a lidí, kteří nemají zabezpečenou primární péči. Pouze 30 procent bylo z řad klientů zdravotních pojišťoven, kteří mají svého stomatologa. Výjimkou však při návštěvě zubní pohotovosti nebyly ani děti do tří let věku, které dosud neviděly stomatologa. O ošetření žádali i občané z Karlovarského kraje. „Situaci ještě komplikovala nastavená opatření proti šíření nákazy covid-19, kdy museli lidé stát v dostatečné vzdálenosti od sebe, a v čekárně mohlo být pouhých osm osob. Tato opatření však musela být dodržena a tím byly fronty logicky delší,“ popsala stav hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

„Nechceme, aby se takováto situace opakovala z roku na rok a aby občané našeho kraje, kteří pravidelně navštěvují svého stomatologa a platí si zdravotní pojištění, dopláceli na to, že je pro ně zubní pohotovost a kvalitní ošetření nedostupné proto, že je tato zdravotní služba svým způsobem ‚zneužívána‘ těmi, kdo svého stomatologa nemají a často si neplatí ani zdravotní pojištění,“ zdůraznila hejtmanka. „Víme, že zubní lékaři, kterých máme v Plzeňském kraji více než 300 a jen v Plzni je jich 191, nechtějí pohotovostní služby ve svých ordinacích vykonávat, že se nehlásí do vypsaných výběrových řízení, ale rezignovat na zlepšení současného stavu nechceme,“ konstatovala Mauritzová.

Desítky lidí čekajících venku dlouhé hodiny v mrazu na ošetření v jediné zubní pohotovosti v Plzeňském kraji, která se nachází na EUC klinice v Plzni na Denisově nábřeží. Taková je bohužel realita, na níž upozornila na sociálních sítích jedna...

Současná zubní pohotovost byla v kraji nastavena v roce 2021, kdy proběhlo zadávací řízení na jejího poskytovatele.  Do výběrového řízení se přihlásil pouze jediný poskytovatel, a to EUC klinika. S ní také byla uzavřena smlouva na zajištění lékařské pohotovostní služby a pohotovostní služby v oboru zubní lékařství na území Plzeňského kraje v roce 2021 až 2023. Plzeňský kraj hradí EUC klinice za pohotovostní stomatologickou službu a za její zajištění prokazatelnou ztrátu, která činí rozdíl mezi náklady a výnosy souvisejícími s poskytováním lékařské pohotovostní služby. Maximálně však do celkové výše 10,9 milionu korun za období tří let.

Kromě EUC kliniky je dále lékařská pohotovostní služba zajištěna v okresech Klatovy a Domažlice v soukromých ordinacích zubních lékařů. Řídí se podle rozpisu služeb, který stanoví Oblastní stomatologická komora Klatovy. LPS je v těchto dvou okresech poskytována v sobotu, neděli a ve svátek od 8:00 do 12:00. Plzeňský kraj hradí poskytovateli paušální odměnu ve výši 500 Kč za hodinu.

„Do systému zajištění zubní pohotovosti tak Plzeňský kraj vkládá nemalé finanční prostředky, které nelze donekonečna zvyšovat,“ domnívá se hejtmanka Ilona Mauritzová s tím, že možnou cestu vidí kraj ve spolupráci s městem Plzní, na jejímž území je soustředěno nejvíce zubních lékařů. Další cesta vede prostřednictvím velkých firem, které by přispívaly na zajištění těchto služeb pro agenturní pracovníky, anebo ve svých podnicích samy zřídily ordinaci lékaře - zubaře. Možností je i vznik samostatné ordinace pro zahraniční pracovníky na území města Plzně.

Hejtmanka kraje Ilona Mauritzová již na počátku prosince minulého roku jednala s Hospodářskou komorou v PK i Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou o zajištění očkování zaměstnanců zahraničních firem na území kraje. V rámci tohoto jednání firmy projevily zájem podílet se na zajištění a nastavení zdravotní péče v kraji pro své zaměstnance. 

Kraj také zpracovává analýzu „vlivu zaměstnanosti na kvalitu občanů v Plzeňském kraji“, která dokumentuje průmyslové zóny a výrobní objekty v návaznosti na zajištění veřejných služeb. Obsahuje údaje k zázemí osob působících v průmyslových zónách včetně informací o jejich pohybu do center zdravotních služeb. To vše s cílem zajistit občanům kraje kvalitní dostupnost zdravotní péče i veřejných služeb. Osloveni ke spolupráci a dalším jednáním v této oblasti budou hejtmankou i starostové měst, na jejichž území se nacházejí velké průmyslové zóny.

Společný projekt má více motivovat zubní lékaře

Účastníci jednání se shodli na společném vypracování projektu, který by situaci pomohl řešit. Projekt zohlední aktuální stav a doporučí benefity, které všechny strany mohou nabídnout, a motivovat tak zubní lékaře k zajištění kvalitních a dostupných služeb a předloží řešení pro zabezpečení primární a pohotovostní zubní péče pro občany Plzeňského kraje. Nejpodstatnější, je namotivovat zubní lékaře, aby zubní pohotovost i primární péči chtěli provozovat. „Projednám se svými kolegy ve stomatologické komoře návrh řešení, které projekt doplní v odborné rovině,“ uvedl Jan Netolický, předseda Oblastní stomatologické komory Plzeň.

Náměstek primátora města Plzně David Šlouf (ODS) zdůraznil, že město je připraveno pomoci s dalším zkvalitněním služeb, které nabízí EUC Klinika Plzeň. „Město Plzeň je připraveno podat pomocnou ruku a tato pomoc může mít hned několik rovin. Od nalezení nebytových prostor pro zřízení ordinace pro výkon zubní pohotovosti, nájemních bytů pro nábor zubních lékařů anebo nalezení zahraničního zubního lékaře. Přispět může město i finančně,“ prohlásil Šlouf.

Ředitel EUC Kliniky Plzeň Jan Šlajs konstatoval, že do projektu zpracují zkušenosti a data z provozování zubní pohotovosti a primární péče kliniky. „Navrhneme systémové řešení, neboť si uvědomujeme, že péče o zahraniční pracovníky v Plzni a v celém kraji je pro zaměstnavatele důležitá a nesmíme na ní rezignovat.“ Hejtmanka Plzeňského kraje na závěr uvedla, že projekt by měl zohlednit nejenom problematickou situaci se zubní pohotovostí i primární péčí v městě Plzeň, ale měl by najít systémové řešení a doporučení pro celý Plzeňský kraj.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky zubní pohotovost, fronty, ošetření, zubař, stomatologie, EUC klinika Plzeň, Plzeňský kraj, hejtmanka, stomatologická komora, cizinci, agenturní zaměstnanci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.