čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Hodiny čekají v mrazu desítky lidí na ošetření před jedinou zubní pohotovostí v Plzeňském kraji

, aktualizováno 8. ledna 2022, 16:40

Desítky lidí čekajících venku dlouhé hodiny v mrazu na ošetření v jediné zubní pohotovosti v Plzeňském kraji, která se nachází na EUC klinice v Plzni na Denisově nábřeží. Taková je bohužel realita, na níž upozornila na sociálních sítích jedna naštvaná pacientka. O zjednání nápravy se teď bude snažit vedení města Plzně i když tato problematika není přímo v kompetenci rady, ani městského zastupitelstva.  

„Veliká ostuda Plzně. Stojím ve frontě na zubní pohotovosti. Přede mnou 30 lidí, za mnou 30. Jako krajské město máme pouze jednu zubní pohotovost na Denisově nábřeží. Jsme zmrzlí, stojíme venku,“ napsala jedna na sociální síti. Vyvolala tím bouřlivou reakci a upozornila tak na neutěšenou situaci, kterou se už delší dobu nedaří řešit.   

Fungování lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé zajišťuje na základě tříleté zakázky vyhlášené Plzeňským krajem EUC klinika v Plzni na Denisově nábřeží, která je ovšem v celé kauze naprosto nevinně. Pohotovost tam funguje od pondělí do pátku v době od 18:00 až do 24:00 hodin. O víkendu a o svátcích pak od 6:00 do 18:00 hodin. Na provoz pohotovosti přispívá Plzeňský kraj. V okresech Klatovy a Domažlice pak mají poskytovat pohotovost o víkendech a o svátcích pouze v době od 8:00 do 12:00 hodin zubaři v soukromých ordinacích podle rozpisu služeb, který lze najít na webu České stomatologické kolory. To je ovšem naprosto nedostačující. Řada pacientů i z odlehlých míst Plzeňského kraje pak končí na pohotovosti až v Praze.   

„Měli bychom se pokusit s tímto nežádoucím stavem něco udělat. Musíme vyvolat jednání s vedením Plzeňského kraje, EUC Kliniky, FN Plzeň, VZP a tohle pořešit. Požádám své kolegy a kolegyně z vedení města Plzně, abychom se této problematice věnovali hned na první lednové poradě vedení města Plzně,“ reagoval jako první na popsaný problém David Šlouf (ODS), radní Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem.

„Musíme zjistit, kde je problém, jestli v nedostatku finančních prostředků, v nedostatku lékařů, nebo vhodných prostorách, neochotě VZP uzavřít smlouvu. Můžeme nabídnout finanční výpomoc, nebytové prostory, byt pro lékaře, ale hlavně to musíme urychleně začít řešit,“ apeluje radní Šlouf.

Řešení problému až doposud naráželo na nedostatek stomatologů a jejich nechuť sloužit pohotovostní služby. Dalším faktem je, že mnozí lidé pohotovostní službu zneužívají. „Je pravda, že na pohotovost chodí hodně lidí, kteří nemají svého smluvního zubního lékaře. Ten podnět od paní, která sdělila zkušenost je pro nás apel cesty hledat,“ konstatoval městský zastupitel Jiří Lodr (KDU-ČSL).

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Plzeňáci

Štítky zubní pohotovost, fronty, ošetření, zubař, stomatologie, EUC klinika, David Šlouf

Komentáře

Článek má zakázané vkládání komentářů.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.