čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

O polovinu snižuje počet plánovaných operací plzeňská fakultní nemocnice, potřebuje zdravotníky pro covidárium

Kvůli stále rostoucímu počtu pacientů nakažených koronavirem plzeňká fakultní nemocnice od pondělí 29. listopadu o polovinu sníží počet plánovaných operací, aby měla dostatek zdravotníků intezivistů pro covidová oddělení. Akutní i veškerá onkologická operativa zůstane bez omezení.

„Ruší se například operace křečových žil a jiné zákroky, které snesou odklad,“ vysvětluje ředitel FN Plzeň Václav Šimánek. Pacienti jsou o odkladu operace většinou informováni telefonicky, některá pracoviště posílají sms zprávy. Všichni pacienti obdrží doporučení, že v případě zhoršení jejich zdravotního stavu se mají dostavit na ambulanci daného pracoviště.

Z provozních důvodů byla ve FN Plzeň uzavřena některá lůžková oddělení, např. rehabilitační či kožní. Jiná se zase slučovala, napřéklad děti a dospělí na ORL. Postupně se otevírají covidová pracoviště. Od příštího týdne bude v provozu celkem 14 samostatných covidových oddělení, na dalších klinikách jsou pro nakažené pacienty izolační pokoje.

„Přístrojové kapacity jsou dostatečné, personální  zatím také. Přesouváme zaměstnance dle možností, problémem začíná být velký počet chybějícího personálu (karantény, OČR, pracovní neschopnosti). Z 5000 zaměstnanců  FN Plzeň nyní chybí 450. Nejvíce se obáváme psychického a fyzického vyčerpání našich zaměstnanců. Ti jsou nenahraditelní,“ uzavírá ředitel Václav Šimánek.

Počty hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19 se ve FN Plzeň neustále zvyšují. Od minulého pátku se do včerejška počet hospitalizovaných s nákazou covid-19 zvýšil o 43 nemocných, tzn. ze 116 na 159 hospitalizovaných. „V pátek bylo na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 33 pacientů s covid-19, to je o šest pacientů více, než minulý týden. Stále platí, že větší část pacientů není proti nemoci covid-19 očkována. Na jednotkách intenzivní péče je 60 procent pacientů bez očkování," informovala mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. 

FN Plzeň byla při jarní vlně pandemie po několik týdnů nejzatíženější nemocnicí v ČR. V maximu v polovině letošního března pečovali zdravotníci FN až o zhruba 300 covidových pacientů.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FN Plzeň

Štítky fakultní nemocnice, koronavirus, omezení operací, Plzeň, kliniky, covidové pracoviště, covidárium

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.