Velcí zaměstnavatelé testovali vzhledem k epidemické situaci v Plzeňském kraji své pracovníky už dávno předtím, než vláda vyhlásila tuto povinnost. Firmy otestovaly téměř 10 000 svých zaměstnanců. Významnou roli sehrály armádní mobilní týmy, které v kraji ukončily působení k 10. březnu. I nadále v kraji testují další mobilní týmy. Testuje se i na stacionárních místech ve všech okresech.
Plošné testování zaměstnanců u největších zaměstnavatelů v Plzeňském kraji před vládním nařízením se uskutečnilo zejména na Tachovsku, Domažlicku a vzhledem k dojíždění zaměstnanců také v přilehlých okresech jako Plzeň-jih. K dispozici byl zpočátku jeden stacionární a jeden mobilní armádní tým. Později se podařilo rozšíření na tři mobilní armádní týmy, které testovaly antigenními testy a částečně i PCR testy. Zaměřovaly se na firmy s velkým počtem zaměstnanců. Testovali se rovněž agenturní zaměstnanci nebo zaměstnanci na ubytovnách. Ve spolupráci s obcemi absolvovali testy i zaměstnanci úřadů či obecních firem a příspěvkových organizací.
Testování probíhalo nepřetržitě od 19. února do 10. března 2021. Celkem se testovalo ve 42 subjektech, z toho bylo 27 firem, 15 úřadů. Za uvedené období prošlo testy 9 373 zaměstnanců. Zachytit se podařilo 295 pozitivních osob, což představuje 3,15 procent.
„Jsme si vědomi toho, že plošné testování má důležitou funkci v boji proti masivnímu šíření viru, proto jsme přistoupili k tomuto řešení už v době, kdy tato povinnost nebyla dána vládním nařízením a zároveň byla velmi špatná epidemická situace na Tachovsku. Firmy se ke spolupráci testování svých zaměstnanců postavily velmi aktivně. Nebylo zjištěno žádné velké ohnisko nákazy. Firmy navíc byly již začleněny v systému testování a tím i informačně připraveny na povinnost, kterou jim následně uložila vláda,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).
Data získaná v rámci testování pomáhají podle hejtmanky nejen k odhalování pozitivních jedinců a k zastavení šíření epidemie, ale jsou to také argumenty proti snahám uzavřít veškerý průmysl.
U zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají 250 a více osob, se nařízení testovat zaměstnance týká od 12. 3. 2021, u zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají 50 až 249 osob, se nařízení týká od 15. 3. 2021. Nyní se k testování připojily i úřady. Na KÚPK probíhá testování zaměstnanců od 10. 3. 2021. Již před povinným testováním nabídl krajský úřad celkem dvakrát možnost testování svým zaměstnancům antigenními testy.
V Plzeňském kraji v současné době funguje 24 mobilních testovacích týmů na základě Povolení k poskytování preventivní péče mimo zdravotnická zařízení. Ty provádějí pouze antigenní testy. Z toho 16 týmů provádí testování antigenními testy ve firmách a osm týmů je mobilních, takže dokážou přijet na zavolání.
Do 10. března se pohybovaly po Tachovsku a Domažlicku tři mobilní týmy Armády ČR, které protestovaly u velkých zaměstnavatelů téměř 10 000 lidí. „Vzhledem ke stále trvající kritické situaci v našem kraji nepovažuji za šťastné, že tyto týmy ukončily svou činnost,“ konstatovala hejtmanka Ilona Mauritzová.
Pro KHS Plzeň v těchto dnech zajišťují PCR testování mobilní týmy FN Plzeň, Bioptická laboratoř a hasiči. Mobilní týmy vyjíždějí k lidem se špatnou pohyblivostí a k těm, kteří nemají možnost dostavit se na testovací místo.
Testování PCR testy a antigenními testy i nadále probíhá po celém Plzeňském kraji. Testování PCR testy provádí celkem na 16 místech. Antigenními testy se pak lze otestovat na 21 místech. Nově vzniklo testovací místo SWISS MED CLINIC v Plané na Tachovsku. Ve spolupráci s KHS připravuje Plzeňský kraj testování pouze PCR testy v LDN Svatá Anna v Plané.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.