pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Pendleři mají obrovský zájem o testy na koronavirus metodou PCR, dělají je nemocnice v Klatovech a v Domažlicích

Prvních 90 samoplátců z řad pendlerů otestovaly jen za víkend na koronavirus krajské nemocnice v Domažlicích a v Klatovech. Nemocnice jako jedny z prvních v zemi začaly provádět testy metodou PCR, výsledky těchto testů umožní lidem cestovat do zahraničí. Zájem je obrovský, ozývají se i lidé z Aše, Chomutova nebo Kynšperku.

Dvě krajské nemocnice připravily kompletní servis pro české občany, kteří jsou zaměstnáni v zahraničí a nemohli kvůli opatřením pravidelně cestovat za prací. Na základě čtvrtečního rozhodnutí vlády, že lze přejíždět hranice, pokud se doloží čerstvý negativní test na koronavirus zpracovaný metodou PCR, připravily během pátku Domažlická a Klatovská nemocnice organizaci výtěrů, laboratorního zpracování a sdělení výsledků testů i pro samoplátce. Výsledky se poskytují přímo na protokolu podle nařízení vlády.

„Jsme příhraniční region, kde stovkám až tisícům našich sousedů a spoluobčanů bylo v předchozích týdnech znemožněno jezdit za prací. Když ale vláda sdělila podmínky, za jakých bude možné opět hranice pravidelně přejíždět, začali jsme připravovat řešení, jak pendlerům návrat k normálnímu životu co nejdříve umožnit a usnadnit,“ říká šéf krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že už v pátek byla organizace testování připravena a v sobotu se s testováním pro samoplátce začalo.

Nemocnice už od března provádí testy metodou PCR na zjišťování původce nákazy. Zatím to ale bylo možné jen pro osoby indikované ze zdravotních důvodů, tedy krajskou hygienickou stanicí, případně ošetřujícím lékařem. Zveřejněním podmínek pro cestování bylo ale možné začít nabízet testy i samoplátcům. Obě nemocnice to umožňují od soboty 25. dubna. „Už o víkendu si nechalo test provést 90 zájemců. Dalších 150 lidí se objednalo na další dny.  Největší nápor objednávek očekáváme od pondělí,“ doplňuje Marek Kýhos. Objednávají se i lidé z Karlovarského a Ústeckého kraje.

Zájemci se musí nejdříve telefonicky objednat. S operátorem si domluví datum a čas, který jim vyhovuje a který je volný. Rezervovat lze termíny v době provozu odběrových míst nemocnic, tedy denně od 8 do 14 hodin. V případě velkého zájmu se prodlouží do 16 hodin. V určený termín pak přijedou autem k oběru. Při něm nebo před ním uhradí náklady na odběr a vyšetření. V tomto případě je nehradí systém zdravotního pojištění. Výsledky lidé obdrží do 48 hodin mailem přímo na formuláři nařízeným vládou.

Cena testu je 2800 korun. Od pondělí se už platí jen prostřednictvím platebních karet. Testy pro samoplátce už dříve nabízely i jiné nemocnice nebo laboratoře v zemi. Často i levněji. Zpravidla se ale nejednalo o testy prováděné metodou PCR, která je více náročnější a nákladná, ale zároveň nejpřesnější. Ostatní testy jsou pouze orientační. Z důvodu, že vykazují větší chybovost a nepřesnost než testy metodou PCR, je Ministerstvo vnitra ČR pro možnost přecházet pravidelně hranici neuznává.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky COVID-19, koronavirus, Plzeňský, Domažlicko, nemocnice, testy, odběry, pendleři, samoplátci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Monika Mno

Musim se smat "pendleri maji zajem" ????my nemame zajem, ale je nam to narizeno !!! Abych se dostali vubec do prace????

čtvrtek, 21. května 2020, 13:19

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.