Jako třetí v republice plánuje Plzeňský kraj zavést pro svoje obyvatele on-line lékařskou pohotovost. Pro všechny pacienty v regionu by měl být k dispozici prostřednictvím videohovoru nasmlouvaný lékař, který tak může poskytnout základní konzultaci s akutním stavem. Vystaví také e-recept. Řadě pacientů tak odpadne návštěva pohotovosti a vše si tak zařídí ze svého domova. On-line lékařská pohotovost už funguje v Jihočeském kraji a připravují ji také v Karlovarském kraji.
„Půjde to už na příští jednání krajského zastupitelstva. Pokud se vše podaří, mohla by tato služba fungovat v Plzeňském kraji už od letošního druhého čtvrtletí. V řadě okolních států už to běží delší dobu. Díky tomu došlo k poklesu návštěv na pohotovosti o 20 procent. Zdůrazňuji, je to doplňková služba pro občany, kteří mají větší vzdálenost na pohotovosti, jsou třeba v odlehlých oblastech. Pacienti mohou využít spojení s lékařem přes webovou kameru. Třeba rodiče s dítětem z nějakého odlehlejšího místa pak nemusí jezdit na pohotovost nebo rovnou do nemocnice. Rozhodně ale neříkám, že to vyřeší problém pohotovostí. Je o jeden střípek z mozaiky,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan (ANO).
Na poskytování on-line pohotovosti se specializuje několik velkých firem. Kraj by nesjednával smlouvy přímo s lékaři, ale uzavřel by smlouvu s externím poskytovatelem služby, který by pak musel zajistit dostatečný počet lékařů pro pohotovost pro děti i pro dospělé. „Ten lékař při on-line video hovoru může sedět v Praze nebo v Brně nebo v úplně jiné části republiky. Podle dosavadních zkušeností z Jihočeského kraje je reakční doba asi 90 sekund od zavolání do uskutečnění videohovoru. Ve smluvních ujednáních je to asi 20 minut,“ vysvětlil hejtman Kamal Farhan.
Zatím není jasné, kolik bude služba kraj stát. V Jihočeském kraji stojí 15 milionů na rok. Byl to u nich pilotní projekt. Ve Varech by to mělo být už za deset milionů. Cena se odvíjí od počtu obyvatel v kraji. Cena, kterou bude kraj za službu platit, bude záležet na výsledku výběrového řízení. Pro Plzeňský kraj by se měla podle očekávání hejtmana pohybovat kolem 1,5 milionu korun měsíčně. „Potom se to samozřejmě musí dostat mezi lidi, aby o tom věděli a mohli službu využívat. A to bude kraj také něco stát,“ dodal Kamal Farhan.
Zavedení on-line pohotovosti by se nebránil ani opoziční krajský zastupitel a lékař Richard Pikner (TOP 09). „Je to alternativa. Pokud to pomůže snížit počty lidí na pohotovostech, bylo by to dobře. Ale osobně jsem skeptický k tomu, že by on-line pohotovost snížila počty lidí v běžných pohotovostech až o 20 procent. Může to narazit na nezájem. Ne každý ví, že skoro každá zdravotní pojišťovna už dnes poskytuje služby lékaře na telefon," poznamenal. Není si jistý ani tím, zda bude on-line lékař bez znalosti konkrétního pacienta ochoten bez osobního setkání například vypsat e-recept.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.