Fakultní nemocnice v Plzni, která je zároveň největším zdravotnickým zařízením na západě Čech, pořídila nové hmotnostní spektrometry. Jedná se o přístroj, jenž zlepší dávkování léků. Zařízení dokáže určit přesné množství účinné látky v krvi pacienta. Podle těchto údajů se lékaři mohou dále rozhodnout, jestli je vhodné navýšit dávky léků, nebo je naopak ubrat. Novou metodu nejprve otestují psychiatři. Do budoucna ji ale chce nemocnice využít také u vážně nemocných pacientů.
„Hmotnostní spektrometrie funguje na principu vážení molekul léčiv v krevním vzorku pacienta, kde speciální přístroj identifikuje nejen celkovou hmotnost, ale i jednotlivé fragmenty léku, což umožňuje přesné určení jeho hladiny. Díky tomuto postupu lze již po týdnu užívání léku zjistit, zda je jeho hladina v těle optimální,“ vysvětluje přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Daniel Rajdl.
Například u pacientů s depresí pomůže tato metoda předejít zbytečnému prodlení. Namísto čekání, zda léčba zabere, lze díky výsledkům časně upravit dávku a urychlit nastavení léčby pacienta. „Technologie tak zlepšuje efektivitu léčby, protože eliminuje dlouhé čekací doby a snižuje riziko, že by pacient dostával dávku příliš vysokou nebo příliš nízkou, což může mít nežádoucí účinky podobné příznakům onemocnění,“ doplnil Rajdl.
Zatím budou s novou metodou pracovat na psychiatrii. Nemocnice má ale záměr ji využít také u kriticky nemocných pacientů. Přesné měření hladin antibiotik či jiných léčiv na jednotkách intenzivní péče umožní lékařům rychle a přesně reagovat na měnící se potřeby organismu pacienta, což může být klíčové pro jeho přežití. Hmotnostní spektrometrie navíc nabízí využití v dalších oblastech, třeba u antivirotik, léků na HIV nebo při léčbě střevních zánětů u dětí.
„Technologie hmotnostní spektrometrie a kapalinové chromatografie představuje unikátní spojení sofistikovaného přístroje a specializovaného know-how. Zařízení za více než 10 milionů korun, které mohla nemocnice pořídit díky evropským dotačním programům, je využíváno nejen pro klinickou medicínu, ale také pro toxikologické analýzy ve spolupráci se soudním lékařstvím,“ dodal přednosta.
Ředitel FN Plzeň Václav Šimánek vidí hlavní přínos v možnosti předejít u vybraných diagnóz neúčinné nebo potenciálně rizikové léčbě. „Přinášíme moderní inovace do klinické praxe a zajišťujeme efektivní a cílenou péči o pacienty, kterou lze postupně rozšiřovat na různé typy léčiv a onemocnění. Zavedení této technologie je výsledkem dlouhodobé přípravy a její spuštění znamená důležitý krok vpřed v oblasti personalizované medicíny,“ dodal Václav Šimánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.