neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Hejtman Bernard: V neděli budeme respirátory z Číny distribuovat lékařům i ústavům

Distribuci celkem 24 400 naskladněných respirátorů třídy FFP2 z čínské dodávky pro potřeby lékařů potvrdil na neděli hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. V sobotu například pohrozili zubní lékaři z oblasti Plzeňska, že v pondělí neotevřou své zubní ordinace, pokud do té doby neobdrží patřičné ochranné pomůcky.

„Naskladnili jsme respirátory v průběhu noci a sobotního rána. V neděli je budeme distribuovat praktickým lékařům, zubařům a dalším vybraným zdravotníkům. Určitě budeme myslet na ústavy s koncentrací starších lidí a dětské domovy. Chod ordinací máme tedy pro nejbližší období zabezpečen,“ uvedl hejtman Josef Bernard.

O víkendu očekává vedení Plzeňského kraje také větší množství roušek. „Prozatím šijeme v několika našich školních i dalších dílnách a vy všichni doma také. Tím vykrýváme ty nejnutnější potřeby. Děkuji vám. To ohromné vzedmutí „švadlenek“ je úžasné. Sám nosím roušku od švagrové a je moc šik,“ řekl hejtman.

V Plzeňském kraji, který má 570 tisíc obyvatel a 501 obcí, bylo v sobotu ráno 18 nemocných Covid 19. „Provedli jsme třemi sanitkami a na čtyřech stacionárních místech téměř tisíc odběrů. Všichni nemocní dodržovali od počátku karanténu. Někteří z nich před nařízením plošné karantény pro navrátilce z Itálie. Abychom zrychlili vyhodnocování vzorků, finišují v Klatovské nemocnici otevření laboratoře v příštím týdnu. Poděkování primáři Richardu Piknerovi, který s vedením nemocnic na dálku vše zařizuje. Připravena máme další dvě místa, kde případně vzorky můžeme odebírat. Zatím to ale není potřeba,“ zdůraznil hejtman.

Vedení Plzeňského kraje iniciovalo společně s hygieniky výzvu na omezení překračování hranic pendlery. "Tuto výzvu jsme konzultovali s experty. V Bavorsku je nyní 3 107 lidí pozitivních. V Horní Falci, se kterou máme v našem kraji nejdelší hranici je pozitivních 271. I když Horní Falc má více jak milión lidí je to pořád 2,5 obyvatele na tisíc lidí v Horní Falci, oproti 0,3 obyvatele na tisíc v našem kraji. Má výzva směřuje buď na omezení pendlerů nebo na zavedení stejných opatření v Bavorsku. Je nyní vidět, že Němci aplikují velmi přísná omezení,“ doplnil hejtman Bernard.

V Plzeňském kraji hejtmanství aktuálně provozu čtyři otevřené školky/družiny. Dvě jsou v Plzni, další v Blovicích a v Domažlicích. V pondělí se otevře pět dalších, a to v Tachově, Nýřanech, ve Stodu, v Horažďovicích a v Mirošově. Obecně pro kraj platí, že umístění do školního zařízení nemůže být důvodem omezení nástupu lidí do citlivých profesí.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto KÚPK

Štítky Plzeňský, koronavirus, respirátory, lékaři, karanténa, roušky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.