pátek 10. července 2020 Libuše / Amálie

V boji s COVID-19 pomáhají americkým vědcům i osiřelé počítače studentů na ZČU

Osiřelé počítače na Západočeské univerzitě v Plzni v těchto dnech rozhodně nezahálí. Pomáhají totiž hledat lék na COVID-19. Univerzita se připojila k projektu Folding@Home vědců z americké Stanfordovy univerzity, kteří bojují s koronavirem.

Folding@Home je celosvětový projekt, který využívá volný výpočetní výkon počítačů k takzvaným distribuovaným výpočtům. „Zapojených počítačů je obrovské množství, po stažení programu se k nim může přidat jakýkoliv další a výsledkem je jeden z nejvýkonnějších superpočítačů světa, který již v minulosti prováděl výpočty a simulace při výzkumu léčebných látek na léčbu rakoviny, Alzheimerovy, Parkinsonovy a Huntingtonovy choroby. Nyní se zpracovává návrh klíčového proteinu, který by zabránil koronaviru uchytit se na plicních buňkách,“ vysvětlil Pavel Korelus ze ZČU.

Centrum informatizace a výpočetní techniky (CIV) na ZČU připojilo do projektu Folding@Home celkem 20 počítačů a připravuje zapojení ještě dalších 20 podobných. Přidala se rovněž katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd, jejíž tým vyčlenil v několika laboratořích 15 počítačů.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ZČU, univerzita, COVID-19, koronavirus, počítače

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.