pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Vědec ze západočeské univerzity vyvíjí pomocí 3D tisku ochrannou masku proti koronaviru

Vědci se aktivně zapojují do boje s nákazou a po vyhlášení nouzového stavu hledají cesty, jak zabránit šíření epidemie. Se zajištěním respirátorů by mohl pomoci nápad Jindřicha Křivky z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity Plzeň. Ten se rozhodl využít pro tyto účely 3D tisk. V současné době hledá odborníka na filtrační materiály.

„Napadlo mě udělat 3D modely různých velikostí masek, které by byly tisknutelné na běžných 3D tiskárnách s principem FDM. To je metoda 3D tisku fungující na principu postupného nanášení roztaveného materiálu v tenkých vrstvách. Modely by se následně daly lidem volně k dispozici s návodem na konstrukci masky,“ říká Jindřich Křivka.

Plzeňský vědec už navrhl první prototyp masky na obličej ženy. Nyní chce ještě doladit princip konstrukce. „Neznámou jsou však pro mne filtrační materiály. Chtěl bych udělat analýzu běžných materiálů využívaných v domácnostech,“ uvažuje Jindřich Křivka, který hledá člověka, který by právě s touto částí výrobku pomohl, tak aby bylo možné co nejdříve model masky i použitelné filtry nabídnout lidem.

„Kritickou zpětnou vazbu a analýzu běžně dostupných materiálů, které by se daly využít, už autor poptal, na odpovědi zatím čeká. Nyní vyzývá, aby ho kontaktovali ti, kdo by dokázali najít řešení v oblasti filtračních materiálů,“ dodala mluvčí ZČU Šárka Stará.  

Výsledkem by měl být web, kde budou volně ke stažení modely masek s návodem na jejich výrobu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto ZČU

Štítky vědec, zdraví, koronavirus, Západočeská univerzita, ZČU, ochranná maska

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.