Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Nový režim příjmu zavádí Domažlická nemocnice pro pacienty s akutními potížemi, nejprve zamíří k triáži

Pacienty přicházející do Domažlické nemocnice s akutními potížemi čeká od příštího týdne nový režim příjmu. Místo do odborných ambulancí zamíří napřed do ambulance urgentního příjmu k takzvané triáži. Podle nového režimu, který začne platit v Domažlické nemocnici budou pacienti podle typu potíží předáni do konkrétní ambulance a dle závažnosti jsou buď upřednostněni, nebo naopak upozaděni oproti dalším čekajícím pacientům. 

Průměrná doba čekání se tímto zkrátí. Platí to i pro ošetření v rámci lékařské pohotovosti. Urgentní příjem je totiž k dispozici nonstop včetně nočních hodin a víkendů. „Každý pacient v akutním stavu s potížemi chirurgického nebo interního charakteru by měl nově zamířit k triáži urgentního příjmu, který je přímo ve vestibulu vlevo za hlavním vstupem do nemocnice,“ popisuje ředitel nemocnice Petr Hubáček.

„Zde odebere zdravotník od klienta anamnézu. Vyptá se na potíže a změří životní funkce, například tlak, puls, saturaci, tělesnou teplotu nebo dle potřeby i glykémii nebo provede antigenní test, vytvoří triážní zprávu a předá pacienta do příslušné odborné ambulance. Pokud je stav závažný, jde okamžitě na řadu. Pokud není, jsou upřednostněni pacienti v těžších stavech. Triáž takto rozděluje pacienty dle závažnosti do pěti skupin,“ doplňuje ředitel.

Urgentním příjmem prochází nově všichni pacienti s akutními potížemi, kteří přijdou nebo přijedou do nemocnice sami nebo je přiveze sanitka, ale nejsou přitom v ohrožení života. Přiváží-li pacienta záchranka, míří jako dosud přímo na emergency, tedy akutní příjem ARO.

Pitva kojence zatím prokázala jen to, že nezemřel v důsledku násilí. Chlapce s horečkou poslali z nemocnice domů

Na základě předběžných výsledků pitevní zprávy vyloučili kriminalisté násilnou smrt tříměsíčního chlapečka z Domažlicka. Přesná příčina smrti zatím jasná není. Dítě zemřelo několik hodin po návštěvě dětské ambulance v Domažlické nemocnici, kam ho...

„Triáž urgentního příjmu není určena pacientům, kteří nejsou v akutním stavu a přicházejí buď na kontroly, nebo jsou k vyšetření nebo ošetření předem objednáni. A netýká se ani pacientů, kteří jdou do ordinace praktického lékaře, u něhož jsou registrováni. V lednu se urgentní příjem týká zatím jen dospělých pacientů a pacientek mimo gynekologické potíže. Pro dětské pacienty a gynekologické pacientky začne urgentní příjem fungovat později,“ vysvětlil mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.

Přínosem triáže je urychlení primárního vyšetření, které se uskuteční v řádech minut od příchodu do nemocnice, a zařazení pacienta dle priority (pět stupňů) k dalšímu odbornému vyšetření. „V čekárnách běžných ambulancí není vždy možné stanovit ideální pořadí pacientů dle priorit,“ doplňuje ředitel nemocnice. V nočních hodinách nebo o víkendech pak může zdravotník urgentního příjmu v případě potřeby rychle zavolat odborného lékaře, který je v dané chvíli například na lůžkovém oddělení. Urychlí se tak ošetření v rámci pohotovostní služby. Velkým benefitem je, že prakticky ihned po příchodu do nemocnice je každý pacient registrován a základně vyšetřen v triážním centru.

Ambulance urgentního příjmu je ve vestibulu nemocnice vlevo za hlavním vchodem. Oznámení příchodu pacienta probíhá zatím přes okénko a následně je pozván do ambulance k triáži. V dalších měsících bude příjmová ambulance rozšířena a zcela oddělena.

Loni před koncem roku jsme v souvislosti s Domažlickou nemocnicí informovali o případu úmrtí tříměsíčního dítěte. To zemřelo jen několik hodin po návštěvě dětské ambulance v Domažlické nemocnici, kam ho přivezli rodiče na vyšetření s teplotou, kašlem a rýmou. Z nemocnice rodinu poslali domů s tím, že jde o nachlazení.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Domažlická nemocnice

Štítky Domažlická nemocnice, nový režim příjmu, triáž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.