Plzeňské stavební učiliště otevřelo novou halu pro odborný výcvik učňů. Ve stavbě za 45 milionů korun se budou v několika dílnách učit praktickým dovednostem budoucí truhláři, instalatéři, malíři či lakýrníci. Kraj, který je zřizovatelem školy, zaplatil asi pět milionů korun, zbytek nákladů pokryla dotace EU z Integrovaného regionálního programu, řek hejtman Josef Bernard (ČSSD). Moderní hala nahradí dosud užívaná nevyhovující pracoviště.
„Náš kraj dlouhodobě podporuje technické s řemeslné obory. Investujeme stovky milionů korun do modernizace škol a učilišť, podporujeme Techmanii a řadu každoročních motivačních akcí. A vyplácí se to. Pomalu a jistě navyšujeme počty strojařů. Rezervy máme ve stavebnictví a tato investice určitě atraktivitu těchto oborů zvýší," uvedl.
Dosud museli žáci učiliště docházet na praxi na čtyři různá místa po Plzni a prostor pro odborný výcvik byl dlouhodobě nedostatečný. Vedení učiliště se snažilo situaci zlepšit téměř deset let. Po složitém řešení majetkoprávních vztahů a hledání vhodného pozemku, vzniklo několik technických a ekonomických studií, než mohla škola požádat o evropskou dotaci. Stavět se začalo loni v lednu.
V moderní hale je ruční truhlářská dílna s kapacitou pro 48 žáků, strojní truhlářská dílna a instalatérská dílna s kapacitou 45 žáků a pracoviště malířů a lakýrníků pro 12 žáků. Propojení dílen v areálu umožňuje spolupráci odborného výcviku s teoretickým vyučováním, nabízí také možnost spolupráce se základními školami a s firmami. Žáci už nebudou muset dojíždět do odlehlých míst po městě, už se nebude muset složitě rozvážet do jednotlivých pracovišť materiál.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.