středa 1. prosince 2021 Iva

Dny vědy a techniky už patnáct let u dětí i studentů dokazují, že věda je zábavná

Vzbudit u žáků základních a středních škol zájem o technické a přírodovědné obory z netradičního úhlu pohledu, to je cíl akce Dny vědy a techniky. Za podpory Plzeňského kraje a města Plzně už popatnácté ji pořádá Západočeská univerzita v Plzni.

Ve vědeckou laboratoř se promění v pátek 11. a v sobotu 12. září vždy od 9 do 17 hodin plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem. Malí i velcí se mohou těšit na 35 interaktivních expozic připravených fakultami ZČU, středními školami a dalšími spolupracujícími institucemi. 

„Děti mají úžasnou vlastnost přistupovat k mnoha věcem bez předsudků. Když se zeptají, jak vzniká duha, netuší, že jejich otázka směřuje do oblasti optiky. Dny vědy a techniky se snaží využít přirozené dětské zvídavosti a představit rozmanité vědní obory formou, která podpoří zájem žáků a studentů o svět kolem nich. Ten je pak může později přivést až ke studiu techniky či přírodních věd,“ říká Miroslav Holeček, rektor pořádatelské ZČU.

„Dny vědy a techniky patří mezi tradiční akce, které umožňují mladým lidem a dětem nakouknout pod pokličku technických a vědeckých oborů. Prakticky si mohou vyzkoušet znalosti z fyziky a dalších předmětů, skrze optiku vědy poznají běžné, každodenní skutečnosti. Mnohdy jim právě tato zkušenost pomůže se později rozhodnout pro studium technických oborů. A kvalifikované techniky společnost potřebuje a potřebovat bude. Plzeňský kraj již řadu let technické vzdělávání podporuje mnoha projekty,“ konstatuje náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová (KDU-ČSL).

„Stejně jako v minulých letech bude město Plzeň na akci reprezentovat naše městské Centrum robotiky. Připravilo aktivity pro mladší i starší žáky z oblasti robotiky, fotografie a přírodních věd. Účastníci si budou moci například naprogramovat několik různých robotů, vyzkoušet si klíčování se zeleným plátnem, vyřešit logickou úlohu s auty a podobně. Jednotlivé aktivity budou sice cílené převážně na děti, ale zaujmou jistě i jejich rodiče a prarodiče,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS).

Co všechno bude k vidění a k vyzkoušení? 

Z celkem 35 stanovišť letošních Dnů vědy a techniky jich návštěvníci najdou 30 na náměstí Republiky, čtyři před Západočeským muzeem a jednu také v budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici. Prostřednictvím ukázek, pokusů, her a zajímavých pozorování žáci základních a středních škol opět poznají, že věda je zábava a není třeba se jí bát. 

Návštěvníci se mohou těšit na expozice inovované i zcela nové. Práci s termokamerou speciálně vyvinutou pro školní děti představí expozice výzkumného centra NTC Termovize do škol. Na stanovišti Fakulty pedagogické nazvaném Rozvíjení informatického myšlení je prima se děti i dospělí seznámí s řadou robotů, naučí se je rozpohybovat, ovládat i programovat a budou s nimi řešit snadné i obtížnější úkoly.

Techniku navrhování výrobků v oblasti průmyslového designu přiblíží stejnojmenná expozice Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Stánek Proměny přírody a krajiny Plzně za 100 let ukáže, že města se v průběhu času mění nejen v oblasti městské zástavby či dopravní infrastruktury, ale že ke změnám dochází i v rostlinné a živočišné říši a v krajině se objevují nebo z ní mizí různé geologické fenomény. Do aktuálních hospodářských témat dá nahlédnout expozice Ekonomika kolem nás Fakulty ekonomické.

3D počítačové modely lidského těla výzkumného centra NTC přiblíží, jak lze biomechanické modely využít pro prevenci poranění v dopravě, při sportu nebo ve zdravotnictví. Pod názvem Historie lidské touhy po oživení hmoty se na Dnech vědy a techniky poprvé objeví expozice věnovaná vztahu člověka a robota a filozofickému rozměru umělé inteligence. Připravila ji Fakulta filozofická.

Kromě nových expozic na návštěvníky čeká oblíbený Smart train Fakulty aplikovaných věd, tedy vláček ovládaný mozkovými vlnami, který návštěvníci mohou silou své vůle uvést do pohybu, mrknutím oka rozsvítit nebo zhasnout světla a dvěma mrknutími změnit směr jeho jízdy. Malí i velcí fanoušci silných vozů jistě neminou Fakultu strojní a její technický prostor, kde si budou moci vyzkoušet trenažer studentské formule, prohlédnout si funkční model tepelné elektrárny, robotickou stavebnici simulující výrobní linku nebo prostřednictvím náhlavních displejů proniknout do světa virtuální reality.

Na stanovišti Člověk a energie seznámí Fakulta elektrotechnická návštěvníky s různými způsoby výroby, přenosu a spotřeby energie. Nabídku technických a přírodovědných témat doplňují také obory zdravotnické, které se představí například na stanovišti Pyramida zdraví – cesta k lepšímu životu, i humanitní, zastoupené například expozicí Fakulty filozofické Živá archeologie.   

Prostor před Západočeským muzeem bude určen především těm, které láká vesmír. Najdou tu populární expozici České astronomické společnosti Rakety na alternativní pohon, kde si postaví a odstartují jednoduchou raketu z PET lahve. K vidění budou také ukázky startů raket na alternativní pohony. Hvězdárna v Rokycanech a Plzni připomene modelem lunochodu letošní 50. výročí od přistání prvního dálkově ovládaného vozítka Lunochod 1 na Měsíci. Inovovaná expozice Fakulty pedagogické Za vším hledej fyziku odhalí taje akustiky a své místo bude mít před Západočeským muzeem také jedna z nových expozic Proměny přírody a krajiny Plzně za 100 let.

V budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42 budou v pátek 11. září pod názvem Svět chemických reakcí probíhat atraktivní chemické experimenty. Pro účast je potřeba se předem zaregistrovat na webu dnyvedy.cz.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ZČU

Štítky Dny vědy a techniky, ZČU, popularizace vědy, laboratoře, pokusy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.