Výuku etikety a společenského chování opět zajišťuje město Plzeň pro žáky svých základních škol

Autoři | Foto Krašovská aktivity centrum

Výuku etikety a ekologickou výchovu ve svých školách podpoří město Plzeň. Projekt Etiketa do škol už běžel poprvé ve školním roce 2022/2023 a pokračovat bude i letos ve druhém pololetí. Město na něj poskytne plzeňským základním školám finance ve výši 675 tisíc korun. Na projekt s názvem Ekologická výchova venku a po celý rok II. dá město 313 tisíc korun.

Do výuky etikety se zapojuje 21 základních škol, které si mezi sebe rozdělí uvedenou částku. „Jedná se o projektové dny pro žáky třetích ročníků, ve kterých se poutavým způsobem seznámí v rámci společenské výchovy se základy etikety. V každé třetí třídě se v projektu odučí celkem čtyři hodiny,“ popsala Lucie Kantorová (ANO), náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu. „Školy si většinou projektové dny objednají, ale již několik škol si projekt umí zajistit vlastními pedagogy,“ dodala náměstkyně.

Výuka etikety v základních školách v Plzni se odvíjí od knihy Etiketa pro děti, kterou loni vydalo Krašovská aktivity centrum. Její autorkou je Ilona Křižková, garanty jsou popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček, herec Jan Čenský a módní poradkyně a lektorka Lenka Bernardes. Publikace je určena nejen rodičům a dětem, ale také pedagogům a školským pracovníkům. Právě oni ji využívají při výuce v rámci nového projektu. Výuka je rozdělena do čtyř bloků nazvaných umíme se zdravit, umíme se k sobě chovat, umíme se oblékat a umíme se stravovat. Knížka obsahuje také rady, tipy a vychytávky, jak děti vést ke správnému chování, její součástí jsou i různé piktogramy, doplňovačky a pomůcky k vyučování.

Rada města Plzně už také odsouhlasila poskytnutí dotace pro spolek Ametyst na jeho projekt ekologické výchovy. Program má za cíl motivovat pedagogy mateřských a základních škol ke zlepšení vztahu dětí a žáků k životnímu prostředí a svému okolí. Výukové programy se konají převážně ve školních zahradách a dalším venkovním prostředí. Uvolnění finančních prostředků bude ještě schvalovat zastupitelstvo.

„Spolek Ametyst působí v oblasti ochrany přírody a environmentálního vzdělávání již od roku 1999 a má za sebou soustavnou činnost nejen v oblasti ekologické výchovy, ale také v oblasti biologických průzkumů, krajinného managementu a praktické ochrany přírody. Zájem o jejich programy stále roste, díky nim si žáci zlepšují vztah k okolí, utváří postoj k životnímu prostředí, učí se na čerstvém vzduchu,“ sdělil Aleš Tolar (STAN), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Ekovýchovná sekce spolku se věnuje environmentálnímu vzdělávání, výchově a osvětě. V rámci této činnosti nabízí žákům od mateřských po střední školy výukové programy zaměřené na environmentální vzdělávání. V současnosti uskutečňuje okolo 160 programů pro více než 3500 dětí. Projekt Ekologická výchova venku a po celý rok navazuje na projekt podpořený v letech 2022 a 2023.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky etiketa do škol, výuka etikety, Etiketa pro děti, výuka etikety, základní školy, společenské chování, etiketa, Ladislav Špaček

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.