čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Plzeňský Doosan Škoda Power dodá první parní turbínu do Japonska

Doosan Škoda Power dodá do Japonska první parní turbínu. Podle informací jde o zakázku za stovky milionů korun. Je pro nově budovanou elektrárnu na biomasu ve městě Sodegaura v prefektuře Čiba. Japonsk bylo dosud kvůli dominanci lokálních výrobců považováno za prakticky nedostupný energetický trh, řekla Natálie Sedláčková, mediální zástupkyně plzeňských energetických strojíren, jejichž turbíny jsou v elektrárnách téměř ve všech zemích světa.

"Úspěch v tomto projektu nám může pomoci k otevření japonského trhu, kde je v současné době díky státní podpoře v různých fázích přípravy několik obdobných projektů. Věřím, že se i přes různá administrativní a jiná úskalí dokážeme opět v tvrdé konkurenci prosadit," řekl vedoucí odboru obchod v regionu Asie Jaroslav Hejl.

Kromě referencí plzeňských turbín se zakázka podařila díky silné podpoře korejské mateřské společnosti Doosan Heavy Industries & Construction. "Po intenzivním jednání se generální dodavatel projektu, firma Chiyoda, společně s investorem a provozovatelem, společností Osaka Gas, rozhodli pro výrobní blok složený ze zařízení dodávaných skupinou Doosan, tedy i pro turbínu z Plzně," řekla Sedláčková.

Plzeňský závod nyní vyrábí turbínu, jejíž uvedení do provozu se plánuje na rok 2022. Předmětem dodávky do města naproti Tokiu přes Tokijský záliv je dvoutělesová parní turbína o výkonu 75 MW. Je určena pro novou elektrárnu na biomasu budovanou v souladu s podmínkami vládního programu výstavby zdrojů zelené energie. Ty požadují po investorech vysokou účinnost dodávaného zařízení, což bylo rozhodujícím při zisku této zakázky, uvedla Sedláčková.

Plzeňský výrobce a dodavatel zařízení pro elektrárny má víc než stoletou tradici výroby parních turbín. Od konce roku 2009 je členem jihokorejské skupiny Doosan Group. Vyrábí a dodává parní turbíny s výkonem od tří do 1200 megawattů. Využívají je paroplynové, uhelné, jaderné, kogenerační a solární elektrárny i spalovny biomasy. Podnik s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín má roční tržby mezi šesti až osmi miliardami korun.

Autoři | Foto Doosan Škoda Power

Štítky ČR, Japonsko, energie, stroje, firmy, Doosan Škoda Power

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.