Na patnáctiletou dívku, která se dostala do obtížné situace a netajila se plány na sebevraždu, upozornila policii prostřednictvím tísňové linky 158 jedna pozorná žena. Okamžitě se rozběhla složitá záchranná akce a pátrání po dívce z Plzeňska, která chtěla zemřít.
„Na webových diskuzních stránkách nalezla žena příspěvek od anonymní pisatelky, zřejmě patnáctileté, ve kterém psala, že je v bezvýchodné situaci a že plánuje spáchat sebevraždu. Oznamovatelku toto velmi znepokojilo, proto celou věc oznámila na policii,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.
Policisté ihned kontaktovali odpovědnou pracovnici diskuzního webu a požadovali dostupné informace k pisatelce. Následně kontaktovali i zřizovatele webu. Získali přístupovou e-mailovou adresu a také několik IP adres, ze kterých se pisatelka přihlašovala. Na základě toho pak vytipovali několik lokalit, kde prováděli vyšetřování ve školách se zaměření na osobu, která by mohla mít v evidenci výše uvedenou e-mailovou adresu.
„Téměř žádná škola však soukromé e-mailové adresy neevidovala. Policisté ovšem získali poznatek, že soukromá e-mailová adresa je uváděna na přihláškách na střední školu. Toto zjištění přineslo velký posun v pátrání po totožnosti mladé dívky. Po získání informací ihned jeli provést prověrku na adrese, kde by měla dívka bydlet. Dívku v bytě nalezli. Nacházela se ve špatném psychickém stavu, a tak policisté přivolali zdravotníky, kterým dívku předali do péče,“ popsala akci s dobrým koncem policejní mluvčí.
Mezi situace, které mohou vést k pocitům beznaděje a myšlenkám na sebevraždu, patří rozpad rodiny, nestabilní rodinné zázemí, sexuální zneužívání, zanedbávání, fyzické či psychické týrání, změna prostředí a vyčlenění z kolektivu, šikana a kyberšikana, finanční a existenční ohrožení rodiny, hraní her s ústřední tematikou smrti a sebevraždy, necitlivé informování o sebevraždě v médiích, vztahy mezi vrstevníky, „nešťastné“ lásky nebo školní neúspěch.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.