Naprosto raritní úspěšný odchov u želvy trpasličí, oznámila ZOO Plzeň. Jde zároveň o historicky první odchov zéto vzácné želvičky v plzeňské zoo. Té se někdy přezdívá i želvička trpasličí, protože dorůstá do maximální délky pouhých osm centimetrů.
„S velkým nadšením oznamujeme, že se nám podařil prvoodchov pro plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu. Mládě želvy trpasličí chováme momentálně v terarijním zázemí, abychom měli vetší kontrolu přijmu potravy a zdravotního stavu. Želva trpasličí klade pouze jedno vejce. Délka inkubace a budoucí pohlaví jsou závislé na teplotě v inkubátoru. Želvička se líhla 135 dní, a délka procesu od porušení skořápky vajíčka vaječným zubem do opuštění trvala tři dny,“ řekl novinářům k výjimečné události kurátor plazů Ondřej Trávníček.
Želvička se prodrala na svět už 3. května. Novinku oznámila zoo teprve teď, kdy už není pochyb o úspěšném odchovu. „Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv,“ konstatoval Trávníček.
Sobota, 21. května 2022, 10:01
Plzeňská zoologická zahrada si může připsat další chovatelský úspěch. Samice vzácného lva berberského přivedla na svět čtyři mláďata, konkrétně dva samce a dvě samičky. Koťata zatím návštěvníci neuvidí, protože právě probíhá modernizace lvího...
Želva trpasličí je nejmenší suchozemský druh želvy, žijící pouze na území Malého Namaqualandu v Jihoafrické republice. „V expozici sukulentní skleník chováme momentálně jeden pár želv tohoto druhu. Želvy jsou majetkem Homopus Research Foundation sídlícím v Holandsku, který vede záchranný program Dwarf Tortoise Conservation. Plzeňská zoo je též členem tohoto záchranného programu,“ doplnil mluvčí zoo Martin Vobruba.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.