Naprosto raritní úspěšný odchov u želvy trpasličí, oznámila ZOO Plzeň. Jde zároveň o historicky první odchov zéto vzácné želvičky v plzeňské zoo. Té se někdy přezdívá i želvička trpasličí, protože dorůstá do maximální délky pouhých osm centimetrů.
„S velkým nadšením oznamujeme, že se nám podařil prvoodchov pro plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu. Mládě želvy trpasličí chováme momentálně v terarijním zázemí, abychom měli vetší kontrolu přijmu potravy a zdravotního stavu. Želva trpasličí klade pouze jedno vejce. Délka inkubace a budoucí pohlaví jsou závislé na teplotě v inkubátoru. Želvička se líhla 135 dní, a délka procesu od porušení skořápky vajíčka vaječným zubem do opuštění trvala tři dny,“ řekl novinářům k výjimečné události kurátor plazů Ondřej Trávníček.
Želvička se prodrala na svět už 3. května. Novinku oznámila zoo teprve teď, kdy už není pochyb o úspěšném odchovu. „Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv,“ konstatoval Trávníček.
Sobota, 21. května 2022, 10:01
Plzeňská zoologická zahrada si může připsat další chovatelský úspěch. Samice vzácného lva berberského přivedla na svět čtyři mláďata, konkrétně dva samce a dvě samičky. Koťata zatím návštěvníci neuvidí, protože právě probíhá modernizace lvího...
Želva trpasličí je nejmenší suchozemský druh želvy, žijící pouze na území Malého Namaqualandu v Jihoafrické republice. „V expozici sukulentní skleník chováme momentálně jeden pár želv tohoto druhu. Želvy jsou majetkem Homopus Research Foundation sídlícím v Holandsku, který vede záchranný program Dwarf Tortoise Conservation. Plzeňská zoo je též členem tohoto záchranného programu,“ doplnil mluvčí zoo Martin Vobruba.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.