Své největší ptačí celebrity nepřestávají ani v zimě sledovat pracovníci a spolupracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů. Nejde jen o jedince, kteří ve stanici absolvovali léčbu. Někteří z nich jen dostali v Plzni kroužek a potom vyrazili do světa, kde v současné době pobývají.
Poraněný mladý orel mořský přezdívaný Pařátek byl zvířecím pacientem plzeňské záchranné stanice v roce 2019. „Zpět do přírody jsme ho vraceli po poměrně složité operaci stojáku se satelitní vysílačkou na zádech. Vypustili jsme ho v prosinci 2019 v lokalitě Tisová na Tachovsku u Modrého rybníka. Odtud se orel vypravil na delší cestu na sever a domů do Česka se zatím nevrátil. Od té doby ho sleduje Bohumil Mášek. Díky němu víme, že teď pobývá na uměle vytvořené rybniční soustavě nedaleko města Tarnobrzeg Podkarpatského vojvodství v Polsku,“ řekl šéf záchranné stanice Karel Makoň.
Středa, 8. září 2021, 07:30
Na dalekou cestu do teplých krajin do afrického Senegalu neodletěla s ostatními čápy nejslavnější česká čápice Kryštofa. Dobrodružnou cestu tam i zpět jsme loni v zimě a letos na jaře sledovali díky batůžku s vysílačkou umístěnou na zádech čápice,...
Do Prahy z Plzně se přestěhovala i kavka obecná, původně odchycená a okroužkovaná 6. října 2020 v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj. Své nové bydliště si našla plzeňská kavka v samotném historickém centru Prahy. Opakovaně je totiž pozorována přímo na Karlově mostě, kde v hejnu dalších kavek doprovází turisty.
„Naprosto nejsledovanější celebritou, zimující již poněkolikáté na stejném místě, je náš čáp černý, kroužkovaný na hnízdě v Hubenově na severu Plzeňska. Plastový odečítací kroužek jsme mu nasadili jako nevzletnému mláděti 10. června 2006. Od té doby nám přišlo ze Španělska, z místa kde zimuje a kde každým rokem tráví Vánoce, celkem 18 zpětných hlášení a fotografií. Zároveň je to náš nejstarší žijící čáp černý, kterého jsme kdy kroužkovali,“ konstatoval Karel Makoň.