čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Vzniklo 30 kopií proslulé plzeňské madony, mají přenášet zázračnou moc a poskytovat ochranu

Zmenšené kopie proslulé Plzeňské madony vytvořila u příležitosti výstavy a znovuotevření rekonstruované katedrály sv. Bartoloměje Západočeská galerie v Plzni. A právě v katedrále sošky madony převzali při slavnostním ceremoniálu Ilona Mauritzová, hejtmanka Plzeňského kraje, Martin Baxa, primátor města Plzně a Tomáš Holub, biskup plzeňský.

Plzeňská madona se tento rok představila v nových souvislostech a její mimořádnou krásu mohli lidé vnímat z bezprostřední blízkosti, když na několik dnů opustila chrám sv. Bartoloměje. Stala se totiž srdcem výstavy Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. 

Plzeňská madona je po staletí nejuctívanějším uměleckým a kultovním dílem v Plzni. Vznikla již před rokem 1384 v prostředí pražské katedrální hutě Petra Parléře v úzkém provázání s náboženskou, politickou a kulturní situací závěru vlády Karla IV. a počátku vlády Václava IV. Záhy po svém vzniku se stala inspirací pro varianty, repliky či devoční kopie, vytvářené od počátku 15. století. Již po husitských válkách byla považována za palladium města Plzně. Její kult se intenzivně rozvinul v baroku a pokračoval po celé 19. století až do čtyřicátých let 20. století. Dnes je opět obnovován. Madona plzeňská je hlavní patronkou Plzeňské diecéze a ochránkyní města Plzně.

Letos se oživila i tradice vytváření kopií Plzeňské madony odkazující až ke středověké praxi aktivní ještě v meziválečné době a přerušené komunistickým režimem. Na tyto sochy a sošky se v duchu víry přenášela zázračná moc jejich vzoru poskytovat všestrannou ochranu a duchovní pomoc.

Lidé mohou opět obdivovat krásu katedrály, historiky během rekonstrukce v mnohém překvapila

Výrazně světlejším, jasnějším a zářivějším dojmem působí interiér katedrály sv. Bartoloměje na náměstí v Plzni, která se po tříleté rekonstrukci za víc než 100 milionů korun opět otevírá veřejnosti. Na stavbaře a restaurátory také čekala řada...

Porcelánka vyrobila jen 30 sošek madony

Iniciátorkou a organizátorkou realizace nových replik Madony plzeňské byla Gabriela Darebná (Západočeská galerie v Plzni), kterou inspirovala mimořádná působivost originální sochy a její historický význam. Na vlastní realizaci se podílel sochař František Bálek, který vytvořil na podkladě moderních technologií (3D scan a 3D tisk) zmenšený sádrový model sochy. Ten byl předán do porcelánky Royal Dux v Duchcově, kde modelář Miroslav Mráček vyrobil 12 modelových forem, do kterých se odlévaly jednotlivé části sošek, z nichž pak byla každá jednotlivá soška sestavena. Vznikla tak limitovaná sběratelská edice 30 sošek z bílého porcelánu o velikosti 26 cm. Západočeská galerie připravila druhou edici o něco menších sošek, která bude k prodeji ve druhé polovině prosince opět v galerii.

„Je mi ctí převzít zmenšenou repliku Plzeňské madony, jež je po staletí nedílnou  a neodmyslitelnou součástí naší katedrály sv. Bartoloměje, neboť ji vnímám jako symbol víry. Víry v lepší zítřek, v uzdravení, v pochopení a přijetí. Adventní čas je obdobím klidu a rozjímání a Milostná Panna Marie, je pro mě také ztělesněním lásky v té nejryzejší podobě. Lásky, která by měla v tento čas naplnit naše domovy i srdce,“ poděkovala za dar hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS).

Plzeňská madona je současně mimořádným uměleckým dílem a současně předmětem víry a úcty. Především je však symbolem našeho města. I ti Plzeňané, kteří nejsou věřící, tak madonu vnímají jako jednu ze součástí plzeňské identity. Replika madony, kterou městu darovala Západočeská galerie v Plzni a za to jí moc děkuji, bude umístěna v primátorském salonku, aby návštěvy viděly, jak jsme na symbol města pyšní. Současně bude mít možnost si ji při různých mimořádných příležitostech prohlédnout i veřejnost,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS). 

 „Jsem rád, že jsme díky Západočeské galerii a její výstavě Nad Slunce krásnější mohli poznat krásu a hloubku sochy Plzeňské madony. Osobně jsem si více uvědomil, co toto mistrovské dílo znamená po stránce historické, kulturní, umělecké a především duchovní. O to víc si cením toho, že jsem dnes mohl převzít zmenšenou repliku této sochy, která vznikla ve spolupráci plzeňských institucí včetně Biskupství plzeňského,“ dodal biskup Tomáš Holub.

 „Jsem potěšen, že se Západočeské galerii podařilo znovu oživit tradici vytváření kopií této kultické sochy, která trvá již od 15. století. Předáním sošek a publikace o Plzeňské madoně jsme dnes završili dění spojené s výstavou Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh, jež poukázala na význam sochy Plzeňské madony a nově ji představila jako divotvůrkyni a palladium města Plzně.  Děkujeme tím také za podporu při realizaci výstavy i vzniku kopií sošek Plzeňskému kraji, městu Plzeň a Biskupství plzeňskému,“ pronesl Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni.

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Martin Pecuch

Štítky plzeňská madona, Západočeská galerie v Plzni, katedrála sv. Bartoloměje, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.