Adolf Loos v západočeské metropoli působil mezi lety 1907 až 1932 a vytvořil nejméně 13 interiérů. Do dnešních dnů se jich dochovalo osm a část z nich je i přístupná veřejnosti. Zájemcům je naposledy otevřená také speciální prohlídková trasa, která je zavede do nezrekonstruovaných prostor, a to do bytu rodiny Huga Semlera a apartmánu Richarda Hirsche
Speciální prohlídkový okruh se letos naposledy uskuteční v sobotu 13. listopadu. Vstupenky najdete ZDE. První prohlídka začíná v 9 hodin, poslední ve 14 hodin.
„Prohlídka začíná na Klatovské 19 v bytě rodiny Huga Semlera. V rozlehlém bytě v prvním patře domu podnikatele Semlera se do dnešních dní dochovala jídelna, salon a hudební salon pocházející z období 1931-1932. Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, další dvě místnosti byly vytvořeny v loosovském stylu,“ popisuje Petra Vomelová, mluvčí městské organizace Plzeň – TURISMUS
Ke konci druhé světové války byl interiér využívaný jako pracovna vojenského velitele města Plzně Georga von Majewského, který se tam po kapitulaci v květnu 1945 zastřelil. Od skončení války až do roku 2002 využívala dům včetně interiéru armáda. V současnosti je dům běžně nepřístupný a chystá se rozsáhlá rekonstrukce celého objektu.
Byt rodiny Huga Semlera je přístupný pouze příležitostně, foto: Petr Polák
Druhý výjimečně zpřístupněný interiér je Loosova prvotina v Plzni. Pro manžele Viléma a Martu Hirschových navrhl luxusní byt už v roce 1907. Interiér zaujímal celé první patro novorenesančního domu v Plachého ulici. „O dvacet let později Adolf Loos byt ještě rozšířil a doplnil o drobnou dvorní přístavbu verandy. Navíc ve druhém podlaží navrhl mládenecký apartmán pro syna Hirschových Richarda. Z původního bytu v prvním patře se bohužel zachoval jen křížem kladený trámový strop,“ upozorňuje Vomelová.
V roce 2012 se památkářům naskytl nevídaný objev. V domě objevili do té doby neznámou a téměř kompletně dochovanou Richardovu ložnici z roku 1927 s charakteristickými vestavěnými šatními skříněmi. Loos zde použil kombinaci zeleně lakovaných rámů skříní s orientálními tapetami na skříňových dveřích. V roce 2015 nechalo město původní dochovaný nábytek kompletně zrestaurovat.
Pro zájemce o architektury a fotografování připravená na 25. listopadu také přednáška plzeňského fotografa Petra Poláka ze Studia Patrohrad, jež se specializuje na dokumentování architektury. Této oblasti se věnuje už 15 let a jeho snímky se pravidelně objevují v prestižních architektonických magazínech a publikacích v Česku i zahraničí.
„V přednášce nahlédneme do zákulisí přípravy celovečerního filmu Pohodlné století, v němž hraje hlavní roli pětice interiérů od Adolfa Loose, dozvíme se něco o specifikách fotografie architektury a něco si i prakticky vyzkoušíme,“ dodává závěrem Vomelová. Přednáška se uskuteční v bytě Krausových na adrese Bendova 10.
Pondělí, 10. května 2021, 18:20
Loosovy interiéry v Plzni můžeme bezesporu označit za klenoty moderní architektury. Adolf Loos v západočeské metropoli působil mezi lety 1907 až 1932 a vytvořil nejméně 13 interiérů. Do dnešních dnů se jich dochovalo osm a část z nich je i přístupná...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.