středa 28. září 2022 Václav

Do projektů řešících bytovou nouzi sociálně slabších, mladých i seniorů, investovala Plzeň půl miliardy

Půl miliardy korun investovalo město Plzeň do oprav a rekonstrukcí téměř 30 velkých projektů, které řeší bytovou nouzi mladých, hendikepovaných, seniorů, lidí ohrožených ztrátou bydlení, osob v krizi, samoživitelů a dalších. Podařilo se díky tomu také snížit počet dlouhodobě nevyužívaných městských bytů z 391 v roce 2015 na současných 29. Vedle toho začalo město samo stavět celou novou čtvrť s 18 domy a 183 byty.

„Jsem spokojený, že se nám podařilo bytovou oblast rozhýbat a propojit se sociálními pracovníky. Ještě větší radost mi ale dělá fakt, že za každým projektem jsou příběhy konkrétních lidí v nouzi, jimž jsme pomohli. Tím ale nekončíme, připravujeme další projekty. Například příští rok spustíme kompletní rekonstrukci tří bytových domů v Korandově ulici za 120 milionů korun. Chceme začít s novostavbou azylového domu, noclehárny a nízkoprahového denního centra ve Wenzigově ulici za 121 milionů korun, připravujeme rekonstrukci dvou bytů pro chráněné bydlení pro organizaci Ledovec za 6,6 milionu korun,“ uvedl radní města pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem města David Šlouf (ODS).  

Podle primátora Martina Baxy (ODS) je přístup Plzně unikátní. „Zásadní změnu jsme odstartovali velkým tříletým projektem, který jsme spustili 1. března 2017. Projekt za téměř 14 milionů korun cílil na lidi ohrožené ztrátou bydlení a ukázalo se, že funguje. Kromě vytvoření funkčního systému sociálního bydlení jsme tak také mohli odzkoušet novou metodiku sociální práce s klienty a zaměřit se i na prevenci ztráty bydlení,“ přiblížil primátor. Na projekt Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni získala radnice 11,8 milionu korun z EU a 1,39 milionu korun z národních veřejných zdrojů.

Kromě toho Plzeň jako první město v ČR přišlo už v roce 2016 s vlastní koncepcí sociálního a dostupného bydlení, jež analyzovala situaci v oblasti bydlení v Plzni směrem k osobám, které nemohou za tržních podmínek získat standardní nájemní byt, a současně navrhla opatření, jak problematiku řešit. „Mezi opatřeními bylo navýšení kapacity bytů zvláštního určení, bezbariérových bytů, posílení chráněného bydlení, otevření Kontaktního místa pro bydlení a revitalizace lokality Zátiší," doplnil primátor.

„Také jsme upravili pravidla pro nakládání s městskými byty a uzavírání smluv o jejich nájmu. Do praxe jsme zavedli propracovaný systém prevence ztráty bydlení. Současně jsme zavedli i nový způsob získání městského bytu. Všechny volné městské byty, kromě bytů pro seniory a osoby se zdravotním postižením jsou zveřejňovány na realitním portále www.byty.plzen.eu a lidé si tak mohou vybrat, v jakém bytě a v jaké lokalitě chtějí žít, a otevřeli jsme nové Kontaktní místo pro bydlení v Jagellonské ulici 8,“ přiblížil Zdeněk Švarc, vedoucí bytového odboru města.

Plzeň aktuálně vlastní kolem 2700 bytů a svůj fond se snaží neustále rozšiřovat. „Například letos na jaře jsme vybudovali 20 bytů pro seniory v Prostřední 48. V ulici U Radbuzy 8 zase vzniklo osm malometrážních bytů. V květnu jsme dokončili první etapu jednoho z největších městských bytových projektů v ČR, kdy v podstatě stavíme novou čtvrť v lokalitě Zátiší, z 18 plánovaných už máme hotovo osm bytových domů se 77 byty pro seniory, zdravotně postižené, samoživitele, rodiny pečující o zdravotně postižené dítě i pro mladé,“ zmínil David Šlouf.

V ČR zatím unikátní přístup a funkční systém, který se neustále rozvíjí a posiluje, vede město i k tomu, že od 1. října zřídí nový Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování. Organizační změna souvisí se snahou města zaměřit se ještě více například i na lidi bez domova a osoby ohrožené sociálním vyloučením. „Na městě se problematikou lidí bez domova a osob ohrožených sociálním vyloučením v současnosti zabývá několik odborů, ale ani jeden není hlavním nositelem řešení problematiky a zároveň za řešení zodpovědný. Proto se rozhodlo o vzniku nového odboru, který by měl danou problematiku soustředit a zastřešovat. Nový odbor se bude členit na oddělní sociální práce a dostupného bydlení a oddělní sociálního začleňování,“ doplnil radní Šlouf.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Plzen.eu

Štítky bydlení, Plzeň, sociální bydlení, nájemné, trh, byty, David Šlouf

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.