Už první červnový víkend se zájemců opět otevřou plzeňské interiéry, které v minulém století navrhl světově uznávaný architekt Adolf Loos. Na zájemce čekají klasické prohlídkové trasy a nově i prohlídka jinak nepřístupného apartmánu Richarda Hirsche a bytu rodiny Huga Semlera, který bývá otevřen jen velmi výjimečně. Novinkou je také nový tištěný průvodce a exponát.
Loosovy interiéry v Plzni můžeme bezesporu označit za klenoty moderní architektury. Adolf Loos v západočeské metropoli působil mezi lety 1907 až 1932 a vytvořil nejméně 13 interiérů. Do dnešních dnů se jich dochovalo osm a část z nich je i přístupná veřejnosti. Kvůli protiepidemickým opatřením ale nebylo možné unikátní místa navštívit bezmála půl roku. Už 4. června se však budou moci milovníci architektury a designu vydat na dvě prohlídkové trasy, které je provedou po třech interiérech. Nahlédnou tak do bytu manželů Krausových, bytu Voglových a Brummelově domě, který jako jediný zůstal ve vlastnictví rodiny původních majitelů.
Novinkou jsou je další trasa se dvěma interiéry, které byly jinak přístupné pouze výjimečně. Prvním z nich je byt rodiny Huga Semlera a apartmán Richarda Hirsche, který se veřejnosti letos otevře vůbec poprvé.
„Do interiéru, který byl součástí prvního Loosem upravovaného bytu v Plzni, se návštěvníci budou moci poprvé podívat 19. 6., a pak zhruba jednou měsíčně až do podzimu. V případě zájmu přidáme další termíny," prozradila Anna Gaierová, která má projekt Adolf Loos Plzeň na starosti.
Lákadel ale bude mnohem víc, například nový exponát v podobě křesílka, které ve 30. letech v malé sérii vyrobila firma THUN. „Adolf Loos jedno z nich umístil před krb v salonu v bytě rodiny Huga Semlera, což je vidět na dochovaných fotografiích. Tuto stoličku se nám letos podařilo zakoupit v internetové aukci a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout v bytě Krausových, do budoucna by se ale měla “vrátit“ do původního interiéru do domu Huga a Heleny Semlerových, který se v budoucnu dočká renovace,“ doplnila Gaierová.
Pondělí, 10. května 2021, 18:20
Loosovy interiéry v Plzni můžeme bezesporu označit za klenoty moderní architektury. Adolf Loos v západočeské metropoli působil mezi lety 1907 až 1932 a vytvořil nejméně 13 interiérů. Do dnešních dnů se jich dochovalo osm a část z nich je i přístupná...
Kdo dává raději přednost samostatnému bádaní, ten si může v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky pořídit publikaci věnovanou všem Loosovým plzeňským realizacím. Průvodce mapuje dochované interiéry, nepřístupné i ty zaniklé a vznikl v rámci projektu Plzeňský architektonický manuál.
„Průvodce s mapkou a historickými i současnými fotografiemi je určený široké veřejnosti. Kromě popisu dvanácti interiérů tam zájemci najdou i životopis Adolfa Loose a jeho pěti spolupracovníků. Publikace je dostání v českém, anglickém i německém jazyce,“ uvedl Petr Klíma, který je autorem průvodce, historikem architektury a také členem spolku Pěstuj prostor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.