Každým dnem už by se mělo vylíhnout mládě z vejce, které snesla do hnízda na komíně u Polžic na Domažlicku nejslavnější tuzemské čápice. Její loňskou dobrodružnou cestu do zimoviště v africkém Senegalu i letošní návrat jsme mohli sledovat v přímém přenosu díky vysílačce zaznamenávající pohyb. Tu má čápice od léta 2020 umístěnou na zádech.
Celou dobu se o čápovi který pochází z hnízda v Brodu nad Tichou na Tachovsku, mluvilo jako o Kryštofovi. Teprve po jeho dubnovém návratu z Afriky na hnízdo v Polžicích se zjistilo, že jde o samici čápa bílého. „Zjistili jsme to až když 18. dubna se svým čapím partnerem obhájila hnízdo, začala se pářit a následně snesla první vejce, na kterém sedí střídavě se samcem od prvního dne,“ uvedl Karel Makoň z Plzeňského Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP).
Pohyb Kryštofy už téměř rok nepřetržitě a bedlivě sleduje člen spolku Bohumil Mášek. Jeho mapy a fotografie znají velmi dobře i čtenáři Plzeňské Drbny. Teď se Bohumil Mášek vypravil do Polžic, aby na místě prověřil, co se děje na hnízdě s populární Kryštofou. Podařilo se mu nafotit rodinnou idylku čapího páru těsně předtím, než přivedou na svět svého prvního potomka.
Kryštofa je tři roky stará samice čápa bílého. Jde o vůbec prvního čápa s vysílačkou, který se ve zdraví vrátil ze zimoviště v Africe. Loni v červenci dostala na záda speciální vysílačku a Karel Makoň ji na jižním Plzeňsku vypustil do volné přírody.
Původně se předpokládalo, že bude zimovat na nějaké skládce komunálního odpadu ve Španělsku. Tak to v posledních 10 letech s oblibou dělají někteří čápi kroužkovaní v Plzeňském kraji. Jenže Kryštofa pokračovala dál přes Estrecho de Gibraltar do Maroka, chvilku podél pobřeží Atlantského oceánu. Z Maroka jižně dolů na hranici Mali a Mauritánie, kterou přelétla v celé její délce až do Senegalu. A tam pobývala celou zimu. Cestou z Afriky Kryštofa překonala vzdálenost 5570 kilometrů a do Polžic dorazila 13. dubna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.