I když se letošní Slavnosti svobody uskuteční ve dnech 6. – 9. května s ohledem na epidemickou situaci především v on-line prostředí, dočká se veřejnost i některých venkovních aktivit. Jednou z nich budou nedělní přelety vojenských historických letounů brázdících nebe nad celou Plzní tak, aby je bylo možné sledovat z domova nebo z jeho blízkého okolí. A chybět nebude ani velká výstava dobové vojenské techniky. Dorazí i slavný tank Sherman i na náměstí Republiky bude k vidění legendární stíhačka Spitfire.
„Nechtěli jsme se smířit s tím, že lidem nabídneme pouze on-line program, tedy program vysílaný ze studia. Jsem tak moc rád, že se nám podařilo na neděli 9. května od 14:00 hodin připravit leteckou atraktivní podívanou, kdy přelety budou provedeny tak, aby je bylo možné vidět kdekoliv v Plzni. V centru se také objeví historická vojenská technika, ale pouze formou výstavy jednotlivých vozidel. Do on-line vysílání pak zapojíme i naše milé veterány z USA a z Belgie. Prosím ale občany, aby dodržovali platná opatření,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS). Přelety letounů budou přenášet v živém přenosu kamery v rámci on-line studia.
„Piloti klubu Classic Trainers z letiště Líně předvedou letoun Lockheed Electra 10A, který za války sloužil kanadskému vojenskému letectvu a také Harvard Mk.IIA, protože právě na tomto typu letadla byly vycvičeny tisíce spojeneckých letců a mezi nimi stovky Čechoslováků,“ přiblížila Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, který Slavnosti svobody připravuje. Kamery on-studia nahlédnou také do prostoru letiště a do kempu klubu vojenské historie 276th Sqnd., který představí výstroj a výzbroj RAF.
K historickým letounům se připojí také Armáda České republiky, a to konkrétně přelety stíhacích letounů JAS 39 Gripen, letounů CASA C-295 nebo L-159 ALCA i záchranářským vrtulníkem W 3A-Sokol, který Plzeňané velmi dobře znají díky jeho působení u letecké záchranné služby. Letouny by měly nad Plzeň nalétat po 15 minutách, celá ukázka by měla trvat asi hodinu.
„Letoun CASA C-295 je dvoumotorový vojenský transportní letoun pro krátké a střední vzdálenosti. Letoun dovede přepravit až 66 osob nebo náklad o hmotnosti až 9,25 tuny,“ přiblížil zástupce Armády České republiky plukovník Milan Sklenář, ředitel Krajského vojenského velitelství v Plzni. Velkou atrakcí bude také L-159 ALCA neboli lehký víceúčelový bojový letoun určený především k podpoře pozemních vojsk, vedení průzkumu a v omezené míře k vedení vzdušného boje. Dvoumístná verze letounu je určena také pro pokračovací letecký výcvik. Prototyp poprvé vzlétl 2. srpna 1997. V jednání je účast armády USA, která ale zatím není potvrzena.
Nově připravená stezka Cesta ke svobodě odkazuje na události a místa spojená s koncem druhé světové války a osvobozením města americkou armádou. Trasa je dlouhá zhruba 10 kilometrů a je možné si ji projít i po částech. Celkem 11 vybraných stanovišť doprovodí informační panely, které budou sice 10. května odstraněny, ale mapa stezky se všemi vyznačenými 22 body a doprovodným textem zůstane nadále zveřejněna na webu Slavností svobody. Start a cíl je na nádvoří Plzeňského Prazdroje, ale je možné si ji projít v libovolném pořadí stanovišť.
Tradiční výstava ve Smetanových sadech tentokrát vychází ze stejnojmenné knihy Svoboda nebyla zadarmo autorů Ivana Rollingera a Karla a Davida Foudových. Mapuje bojové i nebojové ztráty amerických pozemních sil v jihozápadních Čechách.
V sadovém okruhu budou ve dnech 7. – 9. 5. 2021 díky spolupráci s kluby vojenské historie rozmístěny i jednotlivé kusy vojenské historické techniky. „Tam by měl být k vidění slavní americký tank Sherman. Na náměstí Republiky bude umístěna také replika stíhačky Spitfire v originální velikosti 1:1. Ti, kdo se nechají k jejich obhlídce nalákat, musejí počítat s dodržováním aktuálně platných protiepidemických opatření,“ dodala Jana Komišová.
Výstava Osvobození bez svobody, kterou připravuje Paměť národa Plzeňský kraj, pracuje se světlem, zvukem, projekcemi a rozšířenou realitou. Instalována bude v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje a návštěvníky provede obdobím od osvobození Plzně po pád komunistického režimu. Příběhy lidí, kteří dějiny 20. století prožili na vlastní kůži, odvypráví díky moderním technologiím interaktivním způsobem. První návštěvníky by měla přivítat začátkem května, respektive hned, jakmile to epidemiologická situace dovolí.
Hlavní linkou celého programu Slavností svobody se stane on-line studio, které letos vysílá z Měšťanské besedy od 6. do 9. 5. vždy od 17. do 20.00 hodin. Diváky živě zavede ke vzpomínkovým aktům u památníků, připomene historické události, nabídne vysílání zajímavých dokumentů, rozhovorů a on-line setkání s americkými a belgickými veterány.
Studio odvysílá rovněž reportážní pořady, kterými provede herec Lukáš Langmajer, vnuk amerického vojáka a plzeňský rodák. Tato série video reportáží se bude věnovat především památným místům spojených s osvobozením americkou armádou nejen v Plzni, ale i v kraji. Natáčelo se v místech, kde se události před lety skutečně odehrály. On-line přenos bude možné sledovat na facebooku Slavnosti svobody, Plzeň.eu, Plzen.2015 a na YouTube.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.