Podtitul Hodnota vody má Světový den vody, který si celý svět každoročně připomíná 22. března. Vodárna Plzeň vyzývá nejen občany města, aby u příležitosti tohoto dne zkusili nechat stranou džusy, limonády nebo alkohol a pili jen kohoutkovou vodu.
Městská společnosti Vodárna Plzeň vloni vyrobila přibližně 14,5 milionu metrů krychlových pitné vody a ve svých čistírnách odpadních vod vyčistila kolem 21 milionů metrů krychlových odpadní vody. "Pandemii koronaviru z hlediska dodávek pitné vody nebo čištění odpadní vody naši zákazníci nijak nepocítili, garantovali jsme a dále garantujeme perfektní vodu, která teče z kohoutků. Čistá voda, zdraví a dobré životní prostředí patří k základním podmínkám zdravého života každého člověka,“ připomíná generální ředitel společnosti Jiří Kozohorský.
Zejména v posledních rocích, kterým panují suchá léta, kdy vody ubývá, si stále více uvědomujeme, s jak vzácnou komoditou nakládáme. Šetřit s vodou, ať už pitnou nebo surovou, musí být pro všechny samozřejmostí. Jak konkrétně můžeme ovlivnit spotřebu vody v každé domácnosti? Když například opravíme místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, toalety nebo vodovodní potrubí. Když si necháme nainstalovat šetřiče vody a když při opouštění bytu na delší dobu uzavřeme hlavní uzávěr vody. I drobné kapky se po čase promění ve velké množství vody.
"Například slabě kapající kohoutek u umyvadla představuje denně až 24 litrů vody, silně kapající dokonce až 54 litrů. Slabé protékání splachovače na WC znamená denně úbytek až 150 litrů vody, pokud netěsní splachovadlo, může denně protéct až tisíc litrů vody denně. Únikem vody na vnitřní instalaci rozvodů vody například netěsnou stoupačkou může dojít k odtoku až 300 litrů vody," zdůrazňuje mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.