Labutě na Boleváku zřejmě nepřežily krmení rohlíkovou dietou od návštěvníků rybníků

Autoři | Foto DESOP

Podivné úmrtí hned čtyř labutí velkých žijících na Velkém Boleveckém rybníku v Plzni prověřovali pracovníci plzeňské záchranné stanice živočichů. Výsledky pitvy jsou alarmující. Labutě nebyly otráveny a nezemřely ani v důsledku ptačí chřipky. Za jejich smrt bohužel mohou lidé, kteří je chodí krmit rohlíky.

„V průběhu minulého i tohoto týdne jsme na Boleváku odchytili a sebrali celkem čtyři labutě velké s hodně podivným chováním a podezřelými zdravotními problémy. V první chvíli jsme znejistěli, ale když už nám doslova před očima uhynula třetí labuť mlátící křídly o zem, trpící poruchou rovnováhy a orientace, se šlemy kolem nozder a zobáku, se zalomenou hlavou v křeči, báli jsme se nejhoršího, tedy, tedy nákazy ptačí chřipkou,“ popsal neobvyklou a smutnou událost šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.  

Naštěstí veterináři byli jiného názoru. „Poté co včera přišly z laboratoře negativní výsledky zajištěných vzorků, jsme podstatně klidnější, neboť původně uvažovaná „ptačí chřipka“ byla 100 procent vyloučena. Na další výsledky pitvy a příčinu úhynu se čeká, ale zatím to vypadá, že ptáci uhynuli v důsledku rohlíkové monodiety a s tím spojenými zdravotními problémy,“ konstatoval Makoň.

Pracovníci záchranné stanice důrazně žádají četné návštěvníky Boleveckých rybníků, aby zimující labutě nekrmili!

Na Boleváku se zároveň rozjel i pravidelný monitoring a odečítání ornitologických kroužků. „Kroužky měli i dva ze čtyř uhynulých ptáků, a tak díky tomu víme, odkud jsou, jak byli staří a další zajímavé informace. Poslední torzo čtvrté uhynulé labutě, na kterém si už pochutnával některý s predátorů, jsme sbírali na tak zvaném ostrůvku ve středu,“ uvedl Makoň.

Kromě kadaveru uhynulé labutě s ornitologickým kroužkem sebrali ornitologové na ostrůvku i pytel odpadků, které tam zůstaly z doby, kdy byl Bolevák zamrzlý. „Pochopím, že prázdná láhev na pustém ostrově může být pro případného trosečníka otázkou života a smrti, ale v Plzni na Boleváku, který je v dosahu MHD, mi pět skleněných „flašek od chlastu“, dvě petky a dvoje cigára, přijde jako zbytečný luxus,“ dodal rozhořčený šéf záchranné stanice živočichů.  

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky DESOP, Karel Makoň, úhyn labutí, krmení labutí, Bolevecký rybník, záchranná stanice živočichů, živočichové, ptačí chřipka, Plzeň, Velký Bolevecký rybník

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.