pondělí 26. října 2020 Erik

Inspekce životního prostředí se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.

"Nárůst kůrovcem napadeného dřeva byl loni v kraji stoprocentní, a to především na jihu a jihozápadě regionu, kde je tepleji, tedy na Blovicku, Nepomucku, Klatovsku, Sušicku a Domažlicku, kde je navíc nejvíc hodně drobných vlastníků, kteří svou zákonnou povinnost boje proto kůrovci nezvládají," uvedla. Objem zpracovaného kůrovcového dříví činil loni přes 1,1 milionu metrů krychlových, o rok dříve přes 500 tisíc metrů krychlových. "Je to nárůst, který hlásí vlastníci lesů obcím s rozšířenou působností," řekl Leoš Urbánek, šéf oddělení ochrany lesa.

Také letošní prioritou bude kontrola kůrovce. "Je to náš dlouhodobý, přes tři roky (trvající), tematický úkol. A snažíme se, aby to bylo v kontextu strategie ministerstva - zachránit, co se ještě dá," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Podle něj má jeden lesní inspektor na starosti 62 tisíc hektarů. "Jsme velmi rádi za podněty od občanů," řekl.

Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140 tisíc korun. "Pochybení byla výhradně u drobných vlastníků, a to převážně fyzických osob a u jedné menší firmy, která dostala pokutu 75 tisíc korun. U Lesů ČR nebyly zjištěny nedostatky," uvedl Hořčicová.

Všech 40 inspektorů provedlo loni v Plzeňském kraji 1635 kontrol, stejně jako o rok dříve. Uložili 268 pravomocných pokut v celkové výši 8,9 milionu Kč. Už za první letošní čtvrtletí je ale výše uložených pokut stejná, nejvyšší byla zatím pět milionů korun. Pokuty, které jsou hlavně za nakládání s odpady, ale ještě nejsou pravomocné, a inspekce tak ještě nemůže jména provinilců zveřejnit.

Nejvyšší loňskou sankci vyměřenou oblastním inspektorátem, přes 600 tisíc korun, dostala Bílovská zemědělská a.s.. Ve střediscích Sedlec a Řemešín bez povolení odebírala podzemní vodu. "Dále nevhodně skladovala nebezpečné látky, které unikaly, vsakovaly se a ohrožovaly podzemní vody v Sedleci, Řemešíně, Bílově a Vysoké Libyni," řekla Horčicová. Druhou nejvyšší pokutu - 400 tisíc korun - dostala společnost Priorit energo, s.r.o., která provozuje bioplynovou stanici Strážovice na Klatovsku, za havarijní únik 500 metrů krychlových digestátu a následné znečištění povrchových vod. Síť kaváren CrossCafé Plzeň pak dostala od inspekce pokutu 65 tisíc korun za to, že nezajistila zpětný odběr, recyklaci a využití odpadů a nepodala hlášení ministerstvu životního prostředí v sedmi z 25 provozoven. Všechny firmy už pokuty zaplatily.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, ekologie, lesy, správa, ČIŽP, Plzeňský, AUDIO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.