neděle 5. července 2020 Státní svátek - Cyril a Metoděj

Návštěvnické centrum Kvilda otevře příští týden. Většina infocenter bude veřejnosti přístupna po 1. červnu

Vnitřní expozice Návštěvnického centra Kvilda se veřejnosti otevře v úterý 19. května. Budova návštěvnického centra Srní a dále pak informační střediska Kvilda, Kašperské Hory a Stožec budou veřejnosti přístupné od začátku června.

„Snažíme se otevírat naše návštěvnická a informační zařízení hned, jak jen to je možné s ohledem na všechna provozní hlediska. Proto se už v pondělí 1. června otevřou infocentra v Kašperských Horách a na Kvildě. Hned den na to, 2. června budou moci zájemci zavítat do Návštěvnického centra Soví voliéry v Borových Ladech. O víkendu 6. a 7. června se otevřou dveře sezónních infocenter Svinná Lada u Chalupské slati a Idina Pila na Boubíně,“ vyjmenovává mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Provozní doba, případně uzavírky jednotlivých zařízení Správy NP Šumava jsou k dispozici na oficiálních internetových stránkách Správy Národního parku Šumava www.npsumava.cz, kde budou také postupně aktualizovány. Některá omezení však nevycházejí z návaznosti na opatření proti šíření nového typu koronaviru. Příkladem je uzavření výběhu s jeleny.

„Důvodem je kladení kolouchů. Laně můžou svá mláďata odkládat do blízkosti stezky, kde mohou být ohrožená mláďata návštěvníky, ale hlavně hrozí riziko samotným návštěvníkům. Dění uvnitř výběhu je tak zatím možné sledovat z nové pozorovatelny u spodního vchodu do výběhu,“ informuje vedoucí Návštěvnického centra Kvilda Petr Sedláček.

Zásadnější omezení je však nutné očekávat na Poledníku. Rozhledna Poledník se bude zásadně rekonstruovat.

„Věž je v nevyhovujícím technickém stavu a proto jsme po konci loňské sezóny začali intenzivně pracovat na přípravách rekonstrukce. Její součástí bude výstavba nového informačního střediska v dolní části věže, celková oprava schodiště a oken, oprava opláštění a vyhlídky na střeše věže. S rekonstrukcí by se mělo začít letos na přelomu června a července a dokončena by měla být v průběhu roku 2021,“ vysvětluje vedoucí informačních středisek a středisek environmentální výchovy Martina Kučerová.

Správa parku očekává letos vysokou návštěvnost

„Těch základních pravidel není velké množství. Jedno pravidlo však v návštěvním řádu není napsáno, ale je o to důležitější – buďte k sobě navzájem ohleduplní a tolerantní a dbejte na výzvy a upozornění strážců i dalších pracovníků Správy Národního parku Šumava,“ apeluje vedoucí Informační a strážní služby NP Šumava Adam Diviš.

Pohyb pěších turistů je omezen v tzv. klidových územích, kterými se prochází jen po značených stezkách. Cyklisté mohou na území Národního parku Šumava jezdit pouze po vyhrazených cyklostezkách a cyklotrasách. Motoristé mohou parkovat vozidla jen na vyhrazených parkovištích či označených odstavných plochách. Na odstavných plochách není dovoleno nocovat ať už v osobních autech nebo karavanech v nočních hodinách od 21.00 do 6.00 hod. Táboření a rozdělávání ohňů je povoleno pouze na oficiálních tábořištích a v zastavěném a zastavitelném území obcí.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto NP Šumava

Štítky Šumava, Kvilda, Srní, sezona, NP

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.