Na Šumavě odchytili vlčici uprchlou z výběhu. Na útěku je ale ještě další vlk

Autoři | Foto Se svolením Správa NP Šumava

Na Šumavě se podařilo v noci na čtvrtek odchytit vlčici, která se od pátku 8. srpna pravidelně vyskytovala v těsné blízkosti výběhu Návštěvnického centra Srní. Zoologové Správy NP Šumava použili při lovu uspávací pušku. Následná kontrola čipu pak prokázala, že jde o vlka, který se narodil a žil ve výběhu návštěvnického centra. Úplně vyhráno ale ještě není. Z výběhu totiž utekli minimálně dva vlci. A mluví se dokonce i o čtyřech.

„Zoologové Správy NP Šumava pomocí fotopastí zjistili opětovný pohyb vlčice v okolí výběhu včera okolo 22 hodiny. Vybaveni narkotizační puškou okamžitě vyrazili k výběhu, kde se jim zvíře podařilo úspěšně zaměřit a zasáhnout narkotizační střelou. Po té, co vlčice plně zareagovala na účinky narkotizační látky, byla provedena vizuální zdravotní kontrola a načtení identifikačního čipu,“ popsal úspěšný odchyt mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. Podle jeho slov se potvrdilo, že jde o samici, která od narození žije ve výběhu.

Vlčice po zásahu narkotizační střelou nevykazuje aktuálně žádné zdravotní problémy, zůstává pod veterinárním dohledem v karanténním výběhu, který je součástí areálu návštěvnického centra.

I nadále platí opatření nastavená krizovým štábem. V okolí výběhu zůstávají nastražené odchytové pasti. Během čtvrtka ještě dojde k doplnění systému fotopastí o další zařízení. Zároveň se provede pravidelné sčítání zvířat a kontrola oplocení. Návštěvnické centrum Srní zůstává veřejnosti uzavřené a do neděle 17. srpna.

„Je to z důvodu nutného klidu pro odchycenou vlčici v rámci aklimatizace, kterou budeme chtít viditelně označenou vpustit mezi ostatní vlky do velkého výběhu co nejdříve. Zároveň musíme mít jistotu, že se v okolí centra nepohybuje další vlk,“ vysvětluje mluvčí Dvořák.

Na Šumavě se první rozmnožování vlků v novodobé historii potvrdilo v létě roku 2017. Od té doby probíhá na území národních parků Šumava a Bavorský les a také na území CHKO Šumava intenzivní monitoring. Z něj vyplývá, že aktuálně žije na Šumavě osm vlčích smeček, a odborníci nevylučují, že v Boleticích, které sousedí se Šumavou, se nachází devátá smečka.

Identifikací odchyceného zvířete zároveň nebyla potvrzena shoda se vzorkem trusu, který byl odebrán na začátku měsíce v oblasti Kundratic na Klatovsku. Toho tam spatřilo a natočilo nabil několik očitých svědků. „Tím se potvrzuje, že z výběhu utekli minimálně dva vlci. Zoologové tak budou pokračovat v podrobném prověřování jakékoli nahlášeného setkání s vlkem na území Šumavy a podrobněji se zaměří na oblast opakovaného pozorování vlka,“ zdůraznil mluvčí Jan Dvořák.

Žádný z doposud monitorovaných vlků nevykazoval chování nebezpečné pro člověka, vykazoval pouze nižší míru plachosti. V případě setkání s takovým vlkem platí úplně stejná pravidla, jako při setkání s jakoukoli jinou šelmou. Člověk by se k němu neměl přibližovat, ideálně dát o sobě vědět a nechat ho odejít. Pokud se stále přibližuje tak se snažit jej zaplašit rozmáchlými gesty a voláním. Majitelům psů doporučujeme mít je na vodítku.

„Je pro nás velmi důležité, aby nás veřejnost informovala o jakémkoli setkání s vlkem na území Šumavy. Nutné je uvést místo a čas pozorování. Pokud se podaří zvíře vyfotografovat nebo natočit video, tak poskytnout nám takový záznam. Předem tímto děkujeme, a současně děkujeme všem, kteří nám informace o setkání s vlkem podali,“ dodává mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Setkání s vlkem ve volné přírodě zažila jedna obyvatelka Šumavy, když venčila svého psa v obci Kundratice nedaleko Hartmanic na Sušicku. Překvapivě poměrně krotkého vlka se jí pohotově podařilo natočit mobilním telefonem. A nebyla zdaleka jediná,...

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky odchytili vlčici, vlci ve výběhu, NP Šumava, Národní park Šumava, Jan Dvořák, vlci uprchli, odchyt vlka

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.