Do případu 150 zmizelých labutí nevnesla více světla ani velmi očekávaná pitva

Autoři | Foto Se svolením Karel Makoň, DESOP

Experti na labutě z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva (DES OP) pokračují ve vyšetřování záhadného zmizení asi 150 labutí žijících na Vltavě v centru Prahy. Labutě doslova beze stopy zmizely ze svých tradičních stanovišť koncem května. Záhadu se doposud nepodařilo objasnit ani na základě výsledků pitvy jedné nalezené mrtvé labutě. Zcela nesmyslné jsou konspirační teorie o tom, že labutě ulovili a snědli Ukrajinci nebo Vietnamci.

„Za DES OP mohu konstatovat, že se zmizení labutí intenzivně věnujeme. Jsme v kontaktu se všemi složkami, které se snaží případ objasnit. Dosud jsme však nezjistili ani neprokázali žádné spekulace o úmyslném lovu, likvidaci či konzumaci labutí, jejich nákaze, náhlém úhynu nebo jiných možných příčinách,“ uvedl šéf spolku DES OP Karel Makoň. Členové plzeňského spolku pražské labutě dlouhodobě sledují, sčítají a kroužkují.

Koncem května získali Plzeňáci od kolegů z Prahy kadáver uhynulé dospělé okroužkované labutě z pražské Čertovky, nalezené ve vodě nedaleko ulice U Lužického semináře. Okamžitě byla provedena pitva. Do svého vyšetřování experti získali další drobný kamínek do pomyslné mozaiky, a to přesto, že veškerá vyšetření odebraných vzorků byla negativní. „Skutečnou příčinu úhynu trvale handicapované labutě LA4006 bez špičky levého křídla se nám zatím zjistit nepodařilo,“ uvedl Karel Makoň.

Od června do současné doby probíhají podle Makoně kontroly pelichanišť a shromaždišť labutí velkých nejen v celém Plzeňském kraji, ale i v okolí Prahy. „Každý odečtený ornitologický kroužek labutě má pro nás cenu zlata a analyzujeme i záznamy Kroužkovací stanice Praha o ptácích odečtených na Vltavě v letošním roce. Analyzují se záběry bezpečnostních kamer, monitoruje se aktuální stav a ověřují se některé informace,“ uvedl šéf spolku DES OP.

V Praze se objevilo osm labutí

Naprosto zlomová a zásadní informace však přišla 12. 7. 2025 od příznivkyně činnosti spolku, která v Praze na Vltavě na Hořejším nábřeží (náplavce) viděla celkem osm labutí. „Ihned jsme začali s informací pracovat a 15. 7. 2025 nám labutě na náplavce potvrdil i další zdroj. Další informace přináší 16. 7. 2025 přímo z lokality náš kolega D. Martinovský. Ten labutě kontroluje, odečítá dva ornitologické kroužky a tím přidává do mozaiky další dva kamínky! Podle ornitologických kroužků totiž zjišťujeme, že obě dvě labutě do Prahy létají pouze zimovat, přičemž hnízdí úplně jinde a v jiném kraji. Takže hypotéza, že labutě na Vltavě někdo nelegálně ulovil, zlikvidoval a snědl, se začíná jevit jako slepá ulička a nesmysl,“ konstatoval Karel Makoň.

Na přelomu července a srpna se na celém území republiky uskuteční pravidelný monitoring a kroužkování hnízdících labutí velkých. Výsledky kontrolních odečtů, zejména starých hnízdících jedinců, by mohly přinést další informace, které celé vyšetřování výrazně posunou dál. „Zároveň pevně věřím, že na podzim a v zimě se labutě na Vltavu opět vrátí a díky dalším odečtům kroužků se nám podaří mozaiku složit a případ objasnit i uzavřít,“ dodal Karel Makoň.

Na celém říčním úseku Vltavy o délce 16,5 km v Praze a okolí zaznamenali v červnu experti pouze tři labutí páry, přičemž dva z nich byly bez mláďat a jeden pár u Modřan měl čtyři mláďata. Celkem tedy 10 labutí a k tomu jednu trvale handicapovanou bez křídla – tedy 11 ptáků!

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zmizelé labutě, labutě na Vltavě, pitva labutě, Karel Makoň, DESOP

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.