Dnes, 06:35
Majitelé domácích mazlíčků se v Plzeňském kraji noční veterinární pohotovosti zatím nedočkají. Poslední klinika, která ošetřila i neregistrované klienty, skončila loni v červnu a od té doby se nenašel nikdo, kdo by ji nahradil. Plzeň spolu s hejtmanstvím nabídla šest milionů korun na zajištění ročního provozu zařízení. Nikdo neprojevil zájem. Majitelé domácích zvířat tak v akutních případech musí jezdit až do Prahy.
Na problém jako první upozornila redakce Plzeňské Drbny prostřednictvím příběhu psa Barllona, jehož museli akutně operovat s torzí žaludku. Majitelka zoufale hledala kliniku, nakonec ji vzali na té poslední, která v kraji přes noc fungovala a brala i "cizí" pacienty. Jenže s touto službou už skončila.
Brzy po vydání článku se tím začali zabývat zastupitelé města i krajští radní. Dostupnost veterinární péče se pak stala pro některé politiky i tématem v loňských volbách do zastupitelstev krajů.
V Plzni samozřejmě funguje celá řada veterinářů. V režimu 24/7 ale poskytují služby pouze svým klientům.
Letos v únoru informoval plzeňský magistrát o společné dohodě s hejtmanstvím. Úřady dohromady nabídly šest milionů korun na provoz veterinární ordinace, která by zajistila noční pohotovost. Nikdo ovšem neprojevil zájem. Veterinářů je totiž nedostatek.
„O provoz služby v soukromém sektoru není zájem z více důvodů. Není to o nabídnutých penězích, ale především o personálním nedostatku veterinářů, kteří za takového stavu nechtějí sloužit v noci. Finanční motivace tady prostě nefunguje. Dál komunikuji s kolegy na Plzeňském kraji a připravujeme konkrétní kroky,“ informoval prostřednictvím sociálních sítích primátor města Roman Zarzycký (ANO).
Středa, 12. června 2024, 06:31
Zrychlené dýchání, tvrdé břicho a silné bolesti. Torze žaludku je pro majitele psů obrovským strašákem, který vyřeší jedině akutní operace. O život svého psa bojovala například Kateřina Čiperová. Uprostřed noci jí pomohli na klinice v Plzni. Dnes je...
Jednou z variant by mohlo být to, že by služba nebyla jen na jednom místě, ale podělilo by se o ni více veterinářů napříč regionem. „Mohlo by se stát, že by třeba dva dny byla veterinární pohotovost v Plzni, dva dny v Klatovech a dva dny v Sušici, pokud by se někdo přihlásil,“ uvedl pro Českou televizi krajský radní pro životní prostředí Petr Fišer (ANO).
Pohotovosti by měly sloužit pouze v akutních případech. Lidé tam ale chodí kolikrát i s banalitami jako je třeba klíště. Podle prezidentky Komory veterinárních lékařů ČR Petry Šinové, kterou před časem oslovila naše redakce, nejsou výjimkou ani případy, kdy má zvíře dlouhotrvající problémy, které majitel neřešil. Na jednu pohotovost přijíždějí lidé z jiných měst a mnohdy u sebe nemají ani zprávy o tom, co jejich pes bere za léky a s čím se léčí. Také nadávají na pohotovostí příplatky. Odborníky tato situace velmi frustruje.
„Bojujeme defacto se stejným problémem jako humánní sektor zdravotnictví. Také došlo k tomu, že lidé si raději zaběhnou naočkovat psa někam na ves, kde je to o pár stovek levnější a vlastně nedají v uvozovkách vydělat pracovištím, které tu pohotovost slouží. Tím došlo k vymýcení veškerých pohotovostí. Sloužilo jen pár statečných, a protože ostatní pracoviště si vydělala dost přes den, tak na co by držela pohotovosti,“ konstatovala Petra Šinová.Chceš nám něco sdělit?Napiš nám