Poprvé se na západě Čech uskuteční setkání zvoníků z celé České republiky 3. května. Své kolegy pozvali do Plzně a do Města Touškova zvoníci, kteří se zúčastnili loňské celostátní akce v Holicích. Tam převzali putovní zvoničku a s ní i právo uspořádat Setkání zvoníků ČR 2025. Účastníky čekají prohlídky zvonic a zvonění na vybrané zvony. Přednášky a besedy jsou otevřené veřejnosti.
„Akce začíná v 8:30 v prostorách plzeňského biskupství, pokračuje od 15 hodin ve Městě Touškově a končí v 19 hodin prohlídkou Plzně „Od Ježíška k Andělíčkovi“, po stopách zvonařského rodu Pernerů. Vstupné je dobrovolné. Předpokládáme, že se do Plzně sjede více než stovka zvoníků od nás i ze zahraničí. Připraveny jsou přednášky a debaty s předními zvonaři. Pozvání přijali mistři zvonařského řemesla Rudolf Perner IV., Josef Tkadlec, Michal Votruba nebo Leticie Vránová Dytrychová,“ informovala mluvčí akce Dita Bezděková.
Účastníci si prohlédnou zvony ve věži katedrály sv. Bartoloměje, které byly pořízeny díky veřejné sbírce a mnoha dárcům. Poprvé se společně rozezněly před deseti lety v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Účastníky Setkání zvoníků ČR čeká i ruční zvonění na zvony touškovského kostela.
Při organizaci setkání spojili své síly Bruno Bezděk, který je zvoníkem kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni, Petr Komanec, zvoník kostela Narození sv. Jana Křtitele ve Městě Touškově, a Pavel Kozák, zvoník plzeňského kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš, známého jako kostel U Ježíška.
„Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijal pan Rudolf Perner IV. Potomek proslulého plzeňského zvonařského rodu vede v současnosti uměleckou dílnu v bavorském Pasově. Mám tu čest rozeznívat v kostele u františkánů dva menší zvony od Jana a Josefa Pernerových. Větší sv. Kateřina, Antonín a Prokop (jeden zvon zasvěcen více světcům) je z roku 1737. Menší zvon zasvěcený Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému pochází z roku 1740,“ řekl teprve patnáctiletý zvoník Bruno Bezděk.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám