Více než milion korun vynesla na Plzeňsku dva a čtvrt roku trvající charitativní akce DEKApro. Od září 2022 dobrovolníci pletli a háčkovali deky. Peníze získané jejich prodejem a dražbou podpořily mobilní služby Hospice svatého Lazara v Plzni. Projekt v prosinci skončil, neprodané deky organizátoři darovali do sociálních zařízení v Plzni a také některým lidem bez domova.
„Když jsme začínali, říkala jsem si, že bych byla šťastná, kdyby se nám podařilo získat aspoň 400 000 korun. Nakonec to bylo 1,082.999,77 korun. Zbláznili jsme 250 lidí z Plzeňska i celé republiky. Vyráběli nádherné deky, kterých se nám sešlo 772," řekla hlavní koordinátorka projektu Blanka Antošová.
Lidé pletli nebo háčkovali pestrobarevné čtverce o rozměrech 30krát 30 centimetrů a posílali je organizátorům nebo rovnou 30 čtverců spojili do deky. Původně bylo v plánu pokrýt dekami cyklostezku mezi Městem Touškovem a Kozolupy na Plzeňsku, která měří kolem 800 metrů. Bylo třeba 415 dek, tedy 12 450 ručně vyrobených čtverců. Nakonec se dek sešlo mnohem víc. Letos 18. května je organizátoři všechny vystavili po obou stranách stezky a zahájili jejich prodej za 1900 korun. Hned na akci se prodalo na 300 dek, další si mohli lidé objednávat on-line.
„Přesto jsem si myslela, že milionu korun se nám dosáhnout nepodaří, ale lidé mě zase překvapili svou štědrostí a koupili si u nás třeba deset dek jako vánoční dárek. Máme i zpětné vazby, jak jsou naše deky u majitelů oblíbené a vážené. Zapletli jsme do nich spoustu lásky. Každý uháčkovaný čtvereček, každá vynaložená minuta - to vše mělo smysl," míní Antošová. Před koncem roku ještě organizátoři uspořádali aukci 14 vybraných dek, která vynesla 86 600 korun.
Před Vánocemi rozvezli dobrovolníci zbylé deky do sociálních zařízení a azylových domů. Při mši v katedrále svatého Bartoloměje předali háčkované deky lidem bez domova, kteří pomáhají čistit Plzeň od odpadků pod vedením spolku K Srdci. Stovku dek předali také jako vklad do začátku pokračovatelům projektu ve prospěch dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro děti v Nemocnici Hořovice.
„Kromě úžasného finančního výsledku pro Hospic svatého Lazara se nám podařily i další věci - spojili jsme lidi, odbourali jsme samotu, pomohli jsme osvětou zvýšit povědomí o paliativní péči a službách hospice. Naše jádro 25 žen se stále schází, dál háčkují a pletou ponožky, chobotnice a anděly, které dál darujeme. Bylp to mimořádně náročného dva a čtvrt roku, ale jsem za něj nesmírně šťastná," dodala Antošová.
Hospic svatého Lazara vznikl v Plzni v roce 1998 jako třetí v Česku. Od ledna 2022 poskytuje i mobilní služby v Plzni a okolí do 30 kilometrů. Zájem je velký. Tým mobilního hospicu za rok 2022 poskytl služby 174 klientům, o dalších více než 400 klientů pečoval hospic v lůžkové části s 28 lůžky. Loni mobilní tým doprovodil 195 terminálně nemocných v jejich domovech a v lůžkové části pečoval hospic o 322 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.