Počasí dnes23 °C, zítra22 °C
Pátek 2. června 2023  |  Svátek má Jarmil

Bez účasti veřejnosti uctila Doubravka památku obětí náletu ze 17. dubna 1945

Památku obětí spojeneckých náletů ze 17. dubna 1945 a padlých ve druhé světové válce v pátek uctili v plzeňské městské části Doubravka. Pietní akty se uskutečnily hned na třech místech. S ohledem na mimořádnou situaci se však tentokrát musely obejít bez účasti veřejnosti.

Zástupci obvodu nejprve vzpomněli na oběti bombardování z konce druhé světové války v Sousedské ulici. Během náletu zde před 75 lety přišlo o život 118 osob. K místnímu památníku položili kytice a uctili památku zemřelých minutou ticha.

Během spojeneckých náletů na Plzeň umírali i nevinní obyvatelé Doubravky. Stali se oběťmi boje za naši svobodu a demokracii. Lítost nad ztrátou lidských obětí lze jen těžko vyjádřit slovy. O to více je třeba ctít odkaz a hodnoty, za které jiní zaplatili tím nejcennějším, co měli. Vlastním životem. Važme si proto svobody a demokracie a nikdy nezapomeňme na válečné hrdiny a oběti, které válka přinesla,” říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup (ANO).

Mezi nejvíce zasaženými místy na Doubravce byla dělnická kolonie Cikánka mezi Jateční ulicí a řekou Berounkou. Tragické události z konce druhé světové války zde připomíná nový památník s pláštěm autentické letecké pumy. Ten byl vybudován v roce 2018 zejména jako poděkování všem pyrotechnikům, kteří do dnešního dne odstraňují následky tohoto bombardování. V podzemním krytu, na který tehdy dopadla letecká puma, zahynulo kolem stovky civilistů.

Řada pamětníků, kteří tehdy v oblasti Cikánky žili, má dodnes tyto události v živé paměti. Uvědomujeme si, že se jedná o citlivou událost, i proto jsme pietní místo před dvěma roky obnovili a upravili. Mrzí mě, že jsme se zde dnes sešli v tak skromném počtu bez účasti veřejnosti. Věřím však, že ani současné události nikomu nezabrání v tom, aby obětem náletů z dubna 1945 na dálku věnoval alespoň tichou vzpomínku,“ dodává místostarosta Doubravky Zdeněk Mádr (ODS).

Poslední z pietních aktů se konal v pravé poledne na Habrmanově náměstí. Do zdejší základní školy v Masarykově ulici se po dubnových náletech nevrátilo 38 dětí a také učitelka Květoslava Zajíčková.

Spojenecké nálety proběhly 17. dubna 1945 v ranních hodinách. Cílem spojenců bylo mimo jiné zničit seřaďovací nádraží, a znemožnit tak německým vojákům ústup po železnici. Řada bomb však dopadla mimo cíl a připravila v Plzni o život až 850 civilistů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MO Plzeň 4

Štítky pietní akt, bombardování, oběti, památník, Plzeň Doubravka, Doubravka, druhá světová válka, Plzeň, ANO 2011, ODS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.