Potlesk, nadšení i obavy, zda se vše povede, provázely dnešní sledování přímého přenosu ze startu družice českých středoškoláků z týmu LASAR v americké Kalifornii. Ve vánočně vyzdobeném laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy si příležitost nenechalo ujít několik desítek lidí. Nechyběla devatenáctiletá gymnazistka Anna Krebsová z Plzně, která se na projektu podílela.
"Několik členů týmu LASAR je přímo u startovací plošiny v Kalifornii, máme na ně on-line napojení sem do Dolních Břežan a koordinujeme přenos z Ameriky," popsala studentka Anna Krebsová, která se zapojila i do komentování televizního přenosu. Stejně jako na ostatních členech týmu na ní bylo znát napětí, zda raketa odolá maximálnímu přetížení a vše se povede podle plánu.
Družici ve tvaru krychle s hranou o délce deset centimetrů studenti dokončili ve spolupráci s českými firmami během tří měsíců a do vesmíru ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Inovativní projekt, oceněný i porotou NASA, se zaměřuje na řešení problému kosmického odpadu pomocí laserového ostřelování. Družice bude na oběžné dráze provádět experimenty a umožní českým žákům a studentům zapojit se do vědeckých aktivit.
Do projektu se podle Krebsové zapojilo přes 30 studentů z různých koutů Česka i ze Slovenska a dalších zemí. Převážně šlo o středoškoláky, ona sama je nyní v posledním ročníku na plzeňském gymnáziu. Díky úspěchu týmu v mezinárodní soutěži se jí život obrátil naruby a místo do školy teď často jezdí na konference a různé prezentace. "Mě osobně ještě víc než vesmír láká letectví, takže určitě chci zkusit dráhu letectví, v nejlepším případě profesionálního dopravního pilota. Jenom ještě nejsem rozhodnutá, jestli tady v Česku, nebo v zahraničí," vidí svou budoucnost usměvavá blondýnka.
Na akci do Dolních Břežan dorazila čerstvá řidička autem půjčeným od rodičů. "Přemluvila jsem maminku, která mi povolila dojet sem autem, protože jsem přivezla i roll up a spoustu propriet potřebných pro stream. Rodiče se občas na moje bláznivé nápady koukají trošku skepticky, ale nakonec mě vždy podpoří a jsou na mě pyšní," dodala Krebsová.
Raketa dnes vynesla do vesmíru tři desítky satelitů různých firem například pro sledování námořní, pozemní a letecké dopravy nebo k poskytování dat pro dlouhodobé předpovědi počasí. Družice LASARsat umožní výzkum a další vývoj vítězného nápadu, totiž jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice, a snížit tak množství kosmického odpadu. Dnešní mise, nazvaná Bandwagon-2, je druhou v programu Bandwagon. První start v rámci tohoto programu se odehrál letos v dubnu a vynesena při něm byla desítka družic pro různé zákazníky.
Pátek, 6. září 2024, 08:31
Mladá vědkyně a plzeňská gymnazistka Anna Krebsová je letos navržena na udělení Ceny města Plzně. S týmem řeší restartování satelitů i vlastní družici v rámci novátorského projektu LASAR. Uspěla také v soutěži Conrad Challenge v americkém Houstonu....
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.