Počasí dnes10 °C, zítra6 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Logem s prasečím rypáčkem se bude v novém vizuálu prezentovat město Přeštice. Proslavilo je přeštické prase

Vtipným logem s rozkošným prasečím rypáčkem se teď nově bude prezentovat město Přeštice z jižního Plzeňska. A proč právě prasečí rypáček? Město Přeštice je totiž světově proslulé vyšlechtěním speciálního a velmi kvalitního plemene přeštického prasete. Na své chovatelské úspěchy jsou v Přešticích patřičně hrdí a prasatům věnovali dokonce sousoší, které je nesmírně populární.

„Naše město má nejen bohatou historii ale i velký potenciál do budoucna. Cílem vizuální identity bude umět prezentovat město Přeštice jako atraktivní místo pro obyvatele, návštěvníky i investory. Nový vizuální styl pomůže nejen sjednotit komunikaci města, přinést kvalitní design do veřejného prostoru, ale také zvýšit jeho rozpoznatelnost na regionální i národní úrovni. Vizuální identita je navržena tak, aby městu sloužila mnoho let,“ řekl starosta Přeštic Tomáš Chmelík.

Autor vítězného návrhu je grafik Lukáš Pumpr. „Návrh vizuálního stylu vychází z jednoduché myšlenky propojující nejtypičtější a všeobecně nejznámější symbol města Přeštic - prase, konkrétně jeho rypáček, se symbolem copyrightu. Jsou-li Přeštice něčím v kontextu České republiky známé, je to právě přeštické prase - symbol typický pouze a výhradně pro Přeštice. Cíleně jsem nepracoval s konzervativními symboly jako je architektonická dominanta Přeštic - kostel Nanebevzetí Panny Marie,“ uvedl autor nového vizuálu.

Vizuální styl je také obohacený o set ilustrací typických pro město Přeštice, použitých v externí komunikaci města, na plakátech, merchandisingu a dalších výstupech ve veřejném prostoru. Ilustrace výrazně obohacují a odlehčují komunikaci, přinášejí humor a především informaci, že město samotné se nebere smrtelně vážně. Autorkou ilustrací je současná česká ilustrátorka a grafická designérka Adéla Bierbaumer.

Kde se vzalo přeštické prase?

Přeštické prase, známé též jako „přeštík“ je výsledkem úspěchu plemenářů, kterým se ho podařilo vyšlechtit z původního druhu takzvaných klapouchých prasat, jenž se kolem roku 1850 na Přešticku, Klatovsku a Domažlicku chovala. V roce 1964 bylo černostrakaté přeštické prase uznáno jako samostatné plemeno. Namále ale měli přeštíci za války, kdy Němci zakázali chov černých prasat, protože pomalu rostla. Přesto se podařilo chov zachránit a přeštíky opět rozmnožit. Přeštické prase je charakteristické strakatým zbarvením. Prasnice dosahují výšky v kohoutku až 80 cm a hmotnosti až 235 kilo, kanci až 90 cm výšky a hmotnosti do 280 kilo.

Plemeno se vyznačuje vynikající chutí masa, které je po úpravě křehké a šťavnaté. Přeštíci se dobře rozmnožují a lépe odolávají nemocem a stresu. Před válkou se z nich vyráběla slavná Pražská šunka. Oproti ostatním plemenům ale roste pomaleji a má více tuku. Také toho podstatně více spořádají. O jejich maso ovšem bývá obrovský zájem, zejména mezi vyhlášenými restauracemi, které si potrpí na kvalitní suroviny. Hlavní význam přeštického prasete ale spočítá v tom, že se jedná o původní české plemeno.

Jediný prasečí pomník v Česku

Na své chovatelské úspěchy jsou v Přešticích patřičně hrdí a prasatům věnovali dokonce sochu a je jediným prasečím pomníkem v Česku. Slavné sousoší vytvořil keramik Jaroslav Podmol v roce 1957. Od 70. let minulého století sousoší stojí před budovu bývalých kanceláří JZD vedle kostela u výpadovky na Klatovy.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jiří Strašek, se souhlasem město Přeštice, drobnepamatky.cz.

Štítky město Přeštice, prasečí rypáček, přeštické prase, přeštík, vizuál města

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Logem s prasečím rypáčkem se bude v novém vizuálu prezentovat město Přeštice. Proslavilo je přeštické prase  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.