Konečně se dočkají vozíčkáři důstojných a dostupných míst v hledišti Nového divadla v Plzni. V prostoru současné čtvrté řady vznikne po úpravách 12 míst pro vozíčkáře. K této řadě se imobilní návštěvníci dostanou díky bezbariérovému přístupu, jenž bude vybudován v nově chystaném zastřešení atria. Deset let od otevření divadla si hendikepovaní stěžovali, že mají k dispozici čtyři místa za poslední 22. řadou, kam se jen obtížně dostávali.
Na nová místa si ale vozíčkáři ještě nějaký čas počkají. Hlavní stavební úpravy hlediště jsou totiž v plánu až o divadelních prázdninách v roce 2026, kompletně hotovo má být na konci roku 2026. „Mám radost, že jsme se posunuli o krok dál ve stavbě atria Nového divadla. Město má u budovy z minulých let významný dluh, a tím je bezbariérový přístup. Ten se už brzy stane minulostí,“ řekl primátor Roman Zarzycký (ANO). Město do úprav investuje ze svého rozpočtu 55 milionů korun.
„Toto řešení považuji za důstojné. Všichni naši spoluobčané tak budou moci prožít kulturní zážitek i z nižších řad. Nová scéna je scénou evropského formátu, a tak by měla splňovat kritéria i v tomto ohledu,“ uvedla radní pro oblast kultury Eliška Bartáková (ANO).
Spokojená je i Světlana Budková (STAN), radní pro oblast bytovou včetně dostupného a sociálního bydlení. Podle jejích slov mělo město dosud vůči hendikepovaným dluh. „Pohyb po divadle pro ně nebyl komfortní a místo ke sledování představení měli jen v horní části divadla v poslední řadě. Kromě toho také v atriu vzniknou dvě nové imobilní toalety,“ uvedla.
Řešení hledalo město ve spolupráci s architektem Vladimírem Kružíkem, který stál i za projektem samotného divadla, jež se otevřelo poprvé v září 2014. „Od šaten se vozíčkáři dostanou bezbariérově do hlediště tak, že využijí dveře do atria a pod galerií, jež vznikne při stěně divadelní budovy, vjedou do divadelního sálu a tam dveřmi do hlediště. Bude to konkrétně do čtvrté řady, která je na úrovni terénu,“ vysvětlil Pavel Trefanec, ředitel Obytné zóny Sylván.
Ze čtvrté řady tak zmizí sedačky, ubourána bude elevace páté řady, kdy se čtvrtá řada prodlouží a vznikne tak dostatečná šířka až pro 12 vozíčků. Prostor bude možné osadit i sedačkou pro doprovod vozíčkáře. Únikové cesty povedou na obě strany, přičemž dveře se otevírají automaticky, nebude potřeba asistence.
„Toto řešení nám poskytuje vše, co můžeme od divadla chtít. Rádi bychom ocenili velkorysost přístupu města,“ uvedli Miroslav Valina, předseda Národní rady pro zdravotně postižené Plzeňského kraje, a Jaroslav Vyskočil za Vozíčkáře Plzeňska. Podle nich podobný systém využívá například O2 aréna.
Řešení akceptuje také divadlo. To sice přijde o dvě řady klasických sedadel, ale díky rezervačnímu systému se dopředu dozví, kolik vozíčkářů bude na představení přítomno. Podle toho pak doplní místa k sezení v nevyužité řadě a doprodá kapacitu. „Uvolněný prostor 4. řady a demontovatelné sedačky v 5. řadě umožní větší variabilitu této části hlediště, kterou podle zájmu bude možné využít jak pro diváky na vozíčku či s jiným pohybovým omezením, tak pro ostatní diváky,“ zmínil ředitel DJKT Martin Otava. Doplnil, že díky těmto úpravám se může rozšířit i indukční smyčka pro nedoslýchavé občany. Tím se zkvalitní zvuk této skupině návštěvníků.
Aktuálně má město připraveno výběrové řízení na projekt atria, jež dotvoří dnešní prázdný polootevřený prostor mezi divadelní a provozní budovou Nového divadla. Umístěna tam bude moderní, vzdušná, prosklená, zastřešená a prosvětlená kovová konstrukce ve tvaru lichoběžníku, v níž vznikne multifunkční sál s předsálím a vloženou galerií i vícepodlažní vestavba o třech úrovních propojených schodištěm.
Středa, 16. října 2024, 18:02
Moderní, vzdušná, prosklená, zastřešená a prosvětlená kovová konstrukce ve tvaru lichoběžníku, tak bude vypadat podoba nového atria, jež dotvoří dnešní prázdný polootevřený prostor mezi divadelní a provozní budovou Nového divadla v Plzni. Vznikne...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.