Ulice západočeské metropole ožily celodenním programem k 35. výročí pádu komunistického režimu v ČR. Plzeňané mohli vyrazit třeba na procházku s audio průvodcem, podívat se na divadelní skeče, výstavy nebo živě zpívanou Modlitbu pro Martu z balkonu bývalého sídla KV KSČ na Americké třídě.
Program začal bohoslužbou v zaplněné katedrále. Podle biskupa Tomáše Holuba mělo jeho kázání zdůraznit důležitost a vážnost dnešního dne. Uvedl, že lidé by měli pamatovat na cestu, kterou prošli a nebyli sebestřední a pyšní. Lidská schopnost zapomínat na věci, které se staly v minulosti, a přisuzovat sobě zásluhy, které patří jiným, je bezbřehá a týká se každého z nás i společnosti, řekl.
„Jedině tehdy, jestliže skutečně budeme ochotni žít v pravdě, budeme svobodní. Z tohoto důvodu existovali svobodní lidé i v době vnější nesvobody. Byli to lidé, kteří dokázali žít v pravdě, a tak si zachovali vnitřní svobodu," dodal Holub.
Hlavní program na devíti místech začal ve dvě hodiny odpoledne. Zahrnoval například audio průvodce po trase revoluční Plzně a divadelní skeče a performance na témata roku 1989, debaty s pamětníky, filmy, výstavy, stopovací hru, světelné instalace a další. V kreativní a kulturní zóně DEPO215 byly workshopy pro děti, které si mohly vyrobit svítící brože.
Film Zjizvená Plzeň od Miroslava Antona, jednoho z aktivních účastníků Sametové revoluce v Plzni, se bude ještě do 21:00 promítat v Mlýnské strouze. Na piazzettě pod Komerční bankou byla výstava z dílny Paměti národa, dýdžej, instalace u Památníku obětem komunistického teroru a prezentace lidskoprávních organizací.
Neděle, 17. listopadu 2024, 07:01
Jako obyvatelé jediného města v tehdejším Československu se Plzeňané postavili veřejně komunistickému režimu poprvé už 1. června 1953 mohutnou demonstrací. A také v listopadu 1989 se Plzeň velmi rychle zapojila do revolučního dění. Stovka studentů...
Projekce byly také na Americké 42, na budově bývalého krajského výboru KSČ, z jehož střechy se teprve před pěti lety sundávala jeřábem obří komunistická rudá hvězda. „Bude tam také zajímavá instalace Vox populi, kde lidé mohou vyjádřit svůj názor a my ho promítneme na Americkou 42,“ uvedla Jana Komišová z marketingu magistrátu.
Když jsme šli zrovna kolem, běhaly po fasádě věty jako: „Mam rád svíčkovou.“ nebo „Viktorka vyhrává.“ Symbolicky v 17 hodin a 11 minut zazněla z budovy bývalého sídla KV KSČ živě zazpívaná Modlitba pro Martu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.