O šest metrů vodohospodáři snížili hladinu vody v obří přehradě Hracholusky na Plzeňsku, která je největší na západě Čech. Důvodem je tříměsíční oprava vodní elektrárny umístěné v hrázi přehrady. Energetici již vyzvedli z šachty 14 tun vážící rychlouzávěr, který musí projít nutnou opravou. Důležitá část zařízení schopná během 20 vteřin zabránit vodě k přítoku na turbínu se vrátí na místo do konce listopadu. Do akce byli nasazeni i potápěči se speciálním výcvikem.
Po razantním snížení hladiny přehrady se na některých místech na dně objevily pozůstatky bývalých domů z bývalých vesnic, které musely ustoupit stavbě a voda je zatopila. Vedle domů a hospodářských stavení z vody trčí i dva prvorepublikové betonové bunkry, zvané řopíky. Ty jsou jinak hluboko pod hladinou. Z vody vystoupí jen v dobách největšího sucha nebo když se přehrada upouští v očekávání velké vody a před jarním táním sněhu.
Hracholusky ročně vyrobí elektřinu postačující k pokrytí spotřeby 2 300 tisíc domácností. ČEZ postupně modernizuje všechny typy vodních elektráren, aby plnily zvýšené nároky na rychlou a spolehlivou dodávku i v éře moderní energetiky.
„Vodní elektrárna Hracholusky prožívá od září jednu z největších modernizací za poslední roky. Teď přišel na řadu zlatý hřeb celé akce. Sehraná parta specialistů firmy ČEZ Energoservis s pomocí hydraulického válce, který slouží k ovládání hradící desky, vyzdvihla z více než 20 metrů hluboké šachty obří rychlouzávěr. Ocelová tabule o rozměrech 3,5 x 4,1 metrů vážící 14,1 tun je klíčovým bezpečnostním prvkem elektrárny,“ uvedl Karel Samec, mediální zástupce ČEZ pro region západních Čech.
Středa, 25. září 2024, 18:02
Před 60 lety skončila stavba vodní nádrže Hracholusky, která se rozkládá na hranici okresů Tachov a Plzeň-sever. Hlavním důvodem jejího vzniku bylo zajištění dostatečného množství vody pro průmysl, hlavně Škodovy závody. Nádrž samozřejmě slouží i...
„Elektrárna Hracholusky je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy. Pravidelně proto elektrárnu udržujeme v odpovídající kondici a výměnou rychlouzávěru navazujeme na opravy strojních i technologických prvků elektrárny v předchozích letech,“ informoval Róbert Heczko, ředitel Vodních elektráren ČEZ. V rámci nápravných opatření při snižování hladiny společnost financovala sběr chráněných živočichů na březích přehrady.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
2300 tisíc domácností? To je 2,3 milionu? ČEZ ale má jiné údaje...