S přípravami stanového tábora pro bezdomovce finišuje město Plzeň. Vznikne v bývalých kasárnách v blízkosti průmyslové zóny na Borských polích. Cílem je zabránit tomu, aby v ulicích krajské metropole šířili Covid-19. Chybět nebude ani karanténní objekt. Na projektu město spolupracuje s neziskovými organizacemi.
Pro karanténu je připraveno 18 místností, v nichž mohou být po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje vždy až dvě osoby. Dále budou mít bezdomovci k dispozici 44 nových stanů. Samozřejmostí je teplá voda, sprchy a toalety.
Radního města Plzně pro oblast bezpečnosti Martina Zrzaveckého (ČSSD) jsme se zeptali kam pokročily přípravy zařízení pro bezdomovce?
„Stále se na tom dělá, teď se dokončují terénní úpravy, museli jsme do toho objektu natahat nově rozvody vody, která tam nebyla. Teď je tam nově přípojka. Zároveň se tam dělá elektřina, začínají se navážet mobilní toalety, sprchy a buňky, které budou sloužit jako sklad a kanceláře. S neziskovkami o celé situaci diskutujeme po videokonferencích, když se všechno podaří, tak příští týden v úterý bychom teoreticky mohli spustit ten provoz. Učíme se všichni za pochodu, včetně těch neziskovek, které jsou zvyklé na nějaký způsob poskytování služby. Může tam být koncentrace více lidí s různými problémy. Ty neziskovky se budou muset domlouvat, jak si navzájem pomáhat. Každá ta neziskovka je vlastně orientována na jiného klienta. Tam se to může všechno pomíchat. Bude to pro nás křest ohněm.“
Už se mezi bezdomovci rozšířila ta informace, že se chystá takové zařízení?
„Ano. Máme podstatně dva druhy reakcí. Jedna část říká, že to je super, že to vítají, centrum využijí, protože tu pomoc potřebují. Souvisí to také s tím, že ty neziskovky uzavřely své provozovny. Tu péči teď neposkytují přímo v těch centrech, dělají jenom terénní práci, chybí tam ta hygiena. Takže my vlastně budeme tímto do jisté míry suplovat tu jejich běžnou činnost.“ Druhá část nám samozřejmě nevěří.“
Jak na tu nabízenou pomoc vlastně reagují?
„Někteří říkají, že je to super, že do toho jdou. A pak je tady ta část, která se nás bojí. Ti říkají, že mají strach, že je začneme chytat na ulici a budeme je někam násilím odvádět. Tak jim říkám, ať neblázní, že nic takového se v žádném případě nebude dít. Nejsme žádní blázni, kteří budou chytat lidi do sítí na ulicích a pak je budeme někam vozit a zavírat. Může tam samozřejmě nastat problém v tom smyslu, že tady máme některé skupiny bezdomovců, které se vzájemně nemají rádi.“
Jak tedy bude probíhat ten případný transport do zařízení?
„Dnes přišel přípis ministerstva vnitra, který hovoří o tom, co dělá Policie ČR a co dělá obecní policie. Tak je to přesně v duchu toho, že ten hlavní v případě nařízení karantény ze strany krajské hygienické stanice nebo ministerstva zdravotnictví je Policie ČR. Ta má právo ty osoby zajistit, může si od nás vyžádat součinnost. S tím počítáme, městská policie si už připravila vůz pro přepravu lidí bez domova. Dovezla by dotyčné osoby na místo do karantény pod kuratelou policie. Pevně věřím tomu, že těch případů bude minimum.“
Kdo bude ten objekt hlídat?
„Objekt bude střežit policie i městská policie, budou se tam střídat podle potřeby. To ukáže praxe. Celé to zařízení má vlastně dvě části, ta první je karanténa, tam je to víceméně v uvozovkách nedobrovolné. Já si ale myslím, že kdyby se někdo z nich cítil, že je nemocný, tak to zařízení rád využije. A pak je to druhá část, kde je zase v uvozovkách to stanové městečko. My jim vlastně říkáme, že si dnes nemohou venku zajistit jejich obvyklou obživu na ulici ve formě žebrání. Nabízíme jim, že jim dáme konzervu a dvě polívky na den, plus nějaký chléb. Už jsem samozřejmě zaznamenal nějaké komentáře, že si to nezaslouží, že se mají postarat sami o sebe. Ale my jim dáme za desetikorunu polívky za 15 nebo za 20 Kč nějakou malou konzervu a hotovo. Není to o tom, že bychom jim nějak podstrojovali a podávali jim pečené kachny.“
Kolik bezdomovců se v současné době pohybuje na území Plzně?
„Ted ve městě operuje kolem 300 bezdomovců. Ten počet se ovšem může rychle měnit. Intervenujeme také na ubytovnách, kde víme, že jsou sociálně slabí, například máma samoživitelka a dítě nebo i celá rodina. Pro tyto osoby se snažíme zajistit nějakou základní péči jako jsou roušky, hygiena a potravinový balíček. Zároveň komunikujeme s úřadem práce, který nabízí jednorázovou pomoc v hmotné nouzi. Případně také příspěvek na bydlení. Nechceme, aby se ti lidé dostali na ulici. V opačném případě by se nám to číslo 300 bezdomovců výrazně zvýšilo.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.