Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

V místech bývalého pivovaru Světovar zamořeného nebezpečnou látkou je dnes moderní technologický park

Obrovskou ekologickou zátěží se stal před lety opuštěný a zchátralý areál bývalého pivovaru Světovar v Plzni na Slovanech. Když začalo město objekt v roce 2014 přestavovat na kulturní fabriku a archiv, zjistilo se že je uvnitř obrovské množství vysoce korkodehetu. Jde o nebezpečnou a karcinogenní látku. Kontaminovaný objekt se na několik příštích let zakonzervoval a následně se začalo s likvidací nebezpečné látky. Mezitím se hledalo nové uplatnění. Loni v únoru se na místě otevřel technologický park TechTower za tři čtvrtě miliardy korun.

Areál bývalého pivovaru Světovar byl postaven na konci první světové války. Tehdy šlo o nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku, měl být konkurencí Prazdroji. Ležácké sklepy tohoto pivovaru byly vybudovány z kvalitního železobetonového skeletu s klenbovými skořepinami a cihlovými vyzdívkami. Po ukončení provozu pivovaru dlouhá léta nikdo netušil, že uvnitř opuštěného objektu tiká pomyslná časovaná bomba.

Bývalý pivovar zamořila nebezpečná karcinogenní látka

Projekt 4x4 Cultural Factory Světovar byl jedním z klíčových záměrů Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015. Na základě zásadní chyby projektanta ale slibně rozjetý projekt kulturní fabriky a stavby nového městského archivu v roce 2014 ale překazilo zjištění, že se v něm nachází obrovské množství korkodehetu. Ten sloužil jako izolace pivovarského objektu. Jedná se o nebezpečnou karcinogenní látku, podle expertů mnohonásobně převyšoval obsah karcinogenních látek v izolaci platné hygienické limity.

Projektant tehdy neprovedl potřebné průzkumy objektů stavby v dostatečné kvalitě a rozsahu. Zhotovitel stavby se hájil tím, že v původní projektové dokumentaci nebylo nic o tom, že ve stěnách objektu zakrytých omítkou je nebezpečná látka korkodehet. To prý bylo možné zjistit až chemickým rozborem. Ten zadal až zhotovitel stavby, když začali mít jeho pracovníci zdravotní potíže. S jeho tvrzením ovšem nesouhlasili představitelé vedení města, kteří měli k dispozici znalecký posudek, že neodhalení kontaminace bylo chybou projektanta.

Areál se musel následně zakonzervovat. Až později se uskutečnila složitá a finančně nákladná dekontaminace celého objektu Světovaru. Nebezpečná izolace se potom ve speciálním režimu, za přísných bezpečnostních a zdravotních opatření odstraňovala a odvážela k bezpečné likvidaci. Mezitím se připravovaly plány na využití areálu bývalého pivovaru. Nakonec padlo rozhodnutí, že se tam vybuduje na celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních technologický park TechTower. Slavnostně se otevíral 1. února 2023. Našly tam své nové působiště různé inovativní firmy, které mají k dispozici řadu moderních technologií.

Přestavbou pivovaru vznikl moderní technologický park

„Město Plzeň má ambice navazovat na svou významnou průmyslovou tradici a být na špičce technologických inovací, podporovat ty, kdo mají nápady a talent i píli uvést své sny a vize v život. Chceme jim poskytovat tu nejlepší péči, a tím budoucí hvězdy technologických inovací i byznysu udržet v našem regionu. Proto byl TechTower vybudován,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký (ANO). V prostorách TechTower je mimo jiné k dispozici i vodní nádrž o hloubce deseti metrů, která je určena pro testování podvodních robotů.

„Lidé, kteří aktuálně v TechTower pracují, využívají nejen architektonicky zajímavé kanceláře a společné prostory, jakou jsou například přednáškové sály, parkovací místa, relaxační prostory, restauraci a podobně, ale mohou také získat pro svou práci prototypové prostory, sdílené dílny či laboratoře s moderním vybavením,“ řekl Daniel Kůs (Piráti), radní Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání. Zrekonstruovaná budova správní vily slouží jako mateřská škola. Na projekt za zhruba 780 milionů korun získalo město Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun.

Provozování TechTower zajišťuje městská organizace Správa Informačních Technologií města Plzně. Ta se mimo jiné zabývá podporou podnikání a technického vzdělávání prostřednictvím svého SIT Portu, který se do TechToweru přesunul. Rozběhl zde své aktivity, jako například technologické festivaly, hackathony, startup weekendy, workshopy, konference a řadu dalších zajímavých akcí. Velmi důležitou součástí práce s komunitou mladých talentovaných lidí bylo otevření coworkingu v pátém patře budovy. Plzeň se teď může chlubit jedním z nejmodernějších technologických parků v České republice.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Richard Beneš, se svolením Magistrát města Plzně

Štítky zamořený areál, jedovaté látky, karcinogenní látky, brownfield, TechTower, areál Světovar, rekonstrukce Světovaru, pivovar Světovar

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V místech bývalého pivovaru Světovar zamořeného nebezpečnou látkou je dnes moderní technologický park  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.