Počasí dnes27 °C, zítra26 °C
Úterý 16. července 2024  |  Svátek má Luboš
Bez reklam

Legendární labuťák zvaný Trenér, kterého proslavily drsné útoky na kajakáře, letos mláďata nevyvede

Ani letos nevyvedl mláďata jednoznačně nejslavnější labutí pár v Česku. Obávaný a velmi agresivní labuťák přezdívaný Trenér, který je v Plzni legendou, bohužel žádné mladé nevodí. Rodině nepomohlo ani přestěhování z Plzně na klidnější lokalitu. Labuťák je známý tím, že už řadu let v Plzni napadá rychlostní kanoisty na plzeňské řece Radbuze, kterou považuje za své teritorium a podle toho ji také chrání.

Letos se podařilo už začátkem března odchytit labuťáka Trenéra i s jeho partnerkou bezprostředně po prvním útoku na kanoistu. Sportovce tehdy nejen vykoupal, ale dokonce mu i zdemoloval loď. Pro vodáky z loděnice TJ Prazdroj je to doslova hororový zážitek, při kterém jde sportovcům nejen o zdraví, ale i o život. Trenér si útokem vysloužil okamžitý odchyt a jízdenku první třídou na novou hnízdní lokalitu, kde ho s partnerkou neměli rušit a rozptylovat žádní trénující vodáci.

Ani po přesunu na Klabavskou přehradu na Rokycansku však pár mláďata nevyseděl. „Počínání labutího páru na přehradě jsme pečlivě sledovali. Původně seděli minimálně na třech vejcích, ale mláďata bohužel nevodí. Pár se stále zdržuje na Klabavské přehradě. Ovšem proč ani letos nic nevyseděli, to je pro nás záhadou. Jedním z důvodů může být letos hodně kolísající vodní hladina a přívalové deště. Dalším důvodem může být i to, že už loni pár nevyseděl ani jedno z pěti vajec,“ vysvětlil Karel Makoň, šéf Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP).

Problematický pár labutí velkých se v minulých letech pokaždé vrátil po přestěhovaní na jiné místo zpět do Plzně na řeku Radbuzu pod Papírenskou lávku k loděnici TJ Prazdroj. Zatím se tak nenašla lokalita, která by překonala mocnou touhu po původním hnízdišti labutího páru. Zatím je ve hvězdách, jak to dopadne letos a zde labutě opět vrátí do Plzně.

Obávaný labuťák je v Plzni legendou

Trenér začíná útočit s přibývajícími slunečními paprsky. Dokud totiž bývá zataženo, tak se to s obrovským labuťákem dá vydržet. Jakmile ovšem vysvitlo sluníčko, nastoupaly mu opět hormony a začal prohánět kanoisty. Velmi dobře vycítí, když se ho někdo bojí a kdo ne. Při ochraně svého teritoria neváhal pronásledovat rychlostní kanoisty z TJ Prazdroj Plzeň trénující na řece Radbuze kolikrát až k papírenské lávce či k jejich nástupnímu molu u loděnice.

„Přiznávám se, že dokud jsem neviděl video, jak dospělému člověku šlape labuťák za zády po křehounké a vratké rychlostní kánoi, tak jsem tomu nevěřil. Není divu, že některé kanoisty při svém útoku převrátil a že zejména děti se ho bály,“ popisoval útoky labuťáka už dříve Karel Makoň. Jediným způsobem, jak se útoku dalo ubránit, bylo vyrazit přímo proti samci v dostatečné vzdálenosti od hnízda. Ve skutečnosti labutí samec opravdu není zlý. Jen si chrání své teritorium a partnerku, o nic víc mu nejde.

Zajímavý je celý život obávaného labuťáka. Poprvé se s ním pracovníci záchranné stanice setkali v červnu 2012, kdy mu byly dva roky. „Celého od oleje jsem ho vytáhl z Berounky u norné stěny, kterou tam vytvořili hasiči nedaleko od kostela sv. Jiří. Z bleskem poničené trafostanice unikl do řeky olej. Museli jsme ho na stanici vykoupat, odmastit a vysušit, jelikož olej by si sám z peří neodstranil. V tu dobu to byl ještě nehnízdící mladíček,“ doplnil Karel Makoň.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Gabriela Černá, Václav Dubský

Štítky agresivní labuťák, Trenér, labutí samec, odchyt labutě, odchyt Trenéra, DESOP, labutí pár, labutí mláďata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Legendární labuťák zvaný Trenér, kterého proslavily drsné útoky na kajakáře, letos mláďata nevyvede  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.