Zase o krůček blíže je návrh na udělení státního vyznamenání in memoriam pro Ondřeje Hese, světově uznávaného plzeňského lékaře, odborníka na ledvinové nádory, patologa a vědce. Potvrdil to po jednání v Senátu plzeňský senátor Lumír Aschenbrenner (ODS). Ondřej Hes zemřel náhle v červenci 2022 ve věku nedožitých 54 let. Jeho výzkum zachraňuje tisíce lidských životů.
„Návrh na udělení státního vyznamenání, konkrétně "Medaile za zásluhy" in memoriam pro plzeňského lékaře Ondřeje Hese schválilo plénum Senátu. Teď půjde návrh k podpisu k panu prezidentovi,“ informoval senátor Lumír Aschenbrenner. Návrh na udělení vyznamenání se podařilo podat těsně před uzávěrkou návrhů.
„Doslova za pět minut dvanáct se na mě obrátili s žádostí kolegové pana doktora z Bioptické laboratoře. Konkrétně to byla finanční ředitelka Anna Berdychová. Rád jsem tento návrh podpořil. Podle senátního statutu jsem ten návrh podal já,“ uvedl už dříve senátor. Návrh na udělení státního vyznamenání z řad veřejnosti se podává prostřednictvím internetového formuláře. U návrhu je nutné vyplnit jméno senátora či senátorského klubu, se kterým se navrhovatel předem domluví na jeho předložení v Senátu.
Obdivuhodně bohatý život Ondřeje Hese bohužel skončil v důsledku mozkové příhody. Zemřel nečekaně v červenci 2022, při cestě do práce. Jeho odchod těžce přijali nejen čeští kolegové a přátelé, ale také zahraniční odborníci. Společně s dalšími experty z řad ochránců přírody se proto rozhodli uctít památku profesora Hese návrhem na udělení státního vyznamenání.
Vzpomínku na svého profesního kolegu připojil také lékař Michal Michal z Bioptické laboratoře Plzeň. „Ondřej Hes byl jedním z těch lidí, který, ač byl ve svém oboru (týkající se zejména diagnostiky a klasifikace nádorů ledvin) naprostou světovou extratřídou, zůstával širší veřejnosti neznámý. Jeho rutinní diagnostická práce v roli chirurgického patologa pomáhala správně léčit desítky tisíc pacientů v Čechách i ve světě. Výsledky jeho zcela fenomenální vědecké činnosti (mj. v Plzni vybudoval pravděpodobně největší registr vzácných ledvinných nádorů na světě) budou již navždy zachraňovat nebo výrazně zlepšovat životy ještě daleko většího počtu lidí,“ uvedl Michal Michal.
Velkou část svého času věnoval Ondřej Hes výuce studentů medicíny. Každoročně za ním do Plzně jezdilo mnoho převážně mladých patologů z celého světa zdokonalit se v diagnostice nádorů ledvin a využít šance spolupracovat s Ondrou na vědeckých projektech. Mimo svoji profesionální kariéru lékaře byl Ondřej Hes herpetologem, velkým znalcem a velmi aktivním ochráncem zvířat a přírody. Spolu se svými přáteli se zasloužil o vznik a rozvoj desítek hektarů mokřadů a dalších unikátních biotopů v našem okolí. Byl také spoluzakladatelem Nadačního fondu EDEN pro záchranu krajinné biodiverzity.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.