Počasí dnes30 °C, zítra20 °C
Neděle 8. září 2024  |  Svátek má Mariana
Bez reklam

Oblíbený šumavský turistický cíl bude dějištěm Dne svobody na Zhůří. Připomene bitvu z konce války i vylodění v Normandii

V místech zaniklé šumavské obce Zhůří u Hartmanic se uskuteční v sobotu 8. června od 11 hodin již třetí Den svobody na Zhůří. Tentokrát se akce koná u příležitosti 80. výročí vylodění 90. pěší divize na pláži Utah. Oblíbený turistický cíl u památníku na Zhůří připomíná krvavý incident a smrt deseti amerických vojáků, kteří tam zahynuli v bitvě s Němci 5. května 1945. Památník s pamětní deskou symbolizuje cestu americké 90. pěší divize od vylodění v Normandii, až po osvobození západní části tehdejšího Československa.

Akce se pravidelně zúčastňuje kolem 700 osob. Oficiální zahájení je naplánované už na 11. hodinu. Také letos nebude chybět občerstvení. Mluvit se bude o obnově pomníku, ale zejména také o posledních akcích americké 90. pěší divize na Šumavě na úplném konci války. Dorazí i historická vojenská technika. Od Staré Huti a od Nového Brunstu mohou z každé strany až k pomníku přijet auta, lze tam na silnici zaparkovat.

„Příjezd k pomníku bude stejně jako v minulých letech z obou směrů povolen. Ve 13 hodin bude k pomníku položen věnec, proneseny krátké projevy, zazní česká i americká hymna a tradičně také pochod americké pěchoty,“ říká za organizátory akce plzeňský publicista a badatel Zdeněk Roučka. Slavnost se uskuteční v prostoru, který patří městu Hartmanice. To je i majitelem pomníku a pořadatelem akce. Na návštěvníky čeká k prodeji balíček s pamětním listem a dvěma pohledy. Lis obsahuje odnímatelnou přesnou repliku ramenního znaku 90. pěší divize, zvané „TOUGH ´OMBRES“.

Vzpomínka na vojáky 90. pěší divize

O bitvě na Zhůří se veřejnost dozvěděla vlastně až v roce 2000. Tehdy byl na Zhůří díky iniciativě publicisty a badatele Zdeňka Roučky instalován pomníček připomínající do té doby u nás neznámý incident ze samotného konce války. Po 22 letech prošel kompletní velkou renovací. Na vzniku nového pomníku se podílel Roučka společně s Pavlem Valdmanem, který je starostou nedalekých Hartmanic.

„Památník tedy připomíná nejen samotnou bitvu a padlé americké vojáky, kteří zahynuli právě ve Zhůří, ale je to nyní i poslední pomník vojáků 90. pěší divize na jejich těžké válečné cestě, která vedla z Normandie přes Francii, Lucembursko, Belgii, Německo, až do Československa. Chci zdůraznit, že úplně první pomník má velmi slavná „devadesátka“ z Pattonovy Třetí armády na pláži Utah v Normandii,“ říká Zdeněk Roučka. Na pamětní desce nechybí ani známý originální znak 90. pěší divize z druhé světové války, který tvoří písmena T a ležaté O. „Znamenají „Tough ´Ombres“, česky Tvrdí chlapi. Takto jsou vojáci z „devadesátky“ uváděni na všech pomnících. Je to oficiální název,“ vysvětlil Roučka.

Asi jen málokterý památník v Česku se může pochlubit elektronickým propojením na exkluzivní a atraktivní webové stránky, nadupané informacemi a unikátními fotografiemi, jejichž prohlížení zabere delší čas. Návštěvníci památníku a milovníci válečné historie mají k dispozici luxusní bonusový dárek v podobě obsáhlých webových stránek, které jsou vlastně jakousi výpravnou knižní publikací doplněnou obrovským množstvím unikátních a mnohdy zcela neznámých dobových fotografií.

„Jedná se o rozšířenou verzi toho, co je na informační tabuli u pomníku. Lidé si na ní načtou QR kód a dostanou se na stránky. Ty lze samozřejmě otevřít i normálně na webových stránkách www.us90zhuri.cz. Návštěvníci se zájmem čtou tabuli a pak i stránky, baví se o tom, co se zde stalo. Není to zkrátka „mrtvý pomník“ jako mnoho jiných. Zaniklé Zhůří nedaleko Železné Rudy a Hartmanic je tak jedním z nejnavštěvovanějších míst severní Šumavy. Spousta lidí tam jde náhodně, mnozí další však k pomníku přichází cíleně,“ říká Roučka.

Na webových stránkách propojených s památníkem je stručně a přehledně popsán příběh vojáků 90. pěší divize na jejich těžké válečné cestě, která vedla z Normandie přes Francii, Lucembursko, Belgii, Německo, až do Československa.

Krvavá bitva u Zhůří

A co se vlastně na Zhůří stalo? Už 4. května 1945 se v prostoru kolem Zhůří dostala do potyčky s německými důstojnickými kadety 2. jízdní průzkumná eskadrona, která měla ve výzbroji kolové obrněnce M8. Američané museli ustoupit a přišli o dva transportéry M8 a o čtyři jeepy. Měli i několik raněných, později i dva padlé a zajaté. To hlavní ale mělo přijít až druhý den. Když šli 5. května Američané z 90. pěší divize do další akce, zřejmě o předchozím incidentu neměli poznatky, nebo situaci s očekávaným závěrem války trestuhodně podcenili. Přišli do Zhůří a viděli domy ověšené bílými prapory. Na návsi a na okraji vesnice stály dva transportéry M8 a jeepy. Šlo o stroje ukořistěné Němci o den dříve. Teprve na poslední chvíli si vojáci všimli toho, že na čele jedné M8 je křídou provokativně namalovaný hákový kříž. Byla to léčka.

Překvapila je krutá střelba z kulometu z ukořistěného M8. Američané zalehli do mělkého příkopu u silnice. Hned první dávkou bylo zabito sedm Američanů. Později padli ještě další tři, bylo tam pak ještě dalších deset zraněných. Za normální situace by se Američané stáhli a požádali by o podporu dělostřelectva. Byl to pro ně obrovský šok a roztrpčení. Během krátké doby se zformovali a zahájili protiútok pomocí kulometů a minometů. Ve vesnici se regulérně bojovalo několik hodin. Výsledkem bylo zřejmě 24 mrtvých Němců - důstojnických kadetů. Přesný počet nelze zjistit. Dalších 70 padlo do zajetí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zdeněk Roučka, Marie Valdmanová, se svolením Zdeňka Roučky

Štítky Den svobody na Zhůří, památník na Zhůří, šumavské Zhůří, smrt deseti amerických vojáků, bitva na Zhůří

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Oblíbený šumavský turistický cíl bude dějištěm Dne svobody na Zhůří. Připomene bitvu z konce války i vylodění v Normandii  |  Společnost  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.