Celkem 609 000 tisíc korun vyneslo finále charitativního projektu Deka pro hospic sv. Lazara v Plzni, v němž téměř dva roky dobrovolníci pletli nebo háčkovali deky. Jejich snažení se dočkalo také zápisu do knihy rekordů. Peníze z prodeje dek podpoří mobilní hospicovou službu. Přikrývek se nakonec sešlo 772. Ty, které zatím nenašly nové majitele, bude možné v dalších týdnech získat z internetového katalogu. Nejhezčí nezadané deky se zřejmě ještě na podzim budou dražit.
Do projektu spolku Náš Touškov, podporovaného městy Kozolupy a Město Touškov, se zapojilo 250 dobrovolníků. Pletli nebo háčkovali čtverce o rozměrech 30krát 30 centimetrů a posílali je organizátorům nebo rovnou 30 čtverců spojili do deky. Projekt převzali dobrovolníci z Písku. „Neumím odhadnout, kolik kilo příze se spotřebovalo, ale jedna deka váží v průměru dvě až tři kila, takže to je až kolem dvou tun materiálu," řekla hlavní koordinátora projektu Blanka Antošová, která deky po měsíce uchovávala ve stovce papírových krabic doma.
Původně bylo v plánu pokrýt dekami cyklostezku mezi Městem Touškovem a Kozolupy, která měří kolem 800 metrů. Bylo třeba 415 dek, tedy 12 450 ručně vyrobených čtverců. „Ohlas byl tak velký, že se nám to nakonec podařilo překonat skoro dvakrát, museli jsme příjem dek a čtverců předčasně zastavit," poznamenala Antošová.
Čtvrtek, 30. listopadu 2023, 08:45
Plzeňský Hospic sv. Lazara, jediné lůžkové zařízení svého druhu v Plzeňském kraji, momentálně sídlí v problematické lokalitě Petrohrad v městské části Slovany. Příbuzní pacientů nemají kde parkovat a problém představují také časté černé skládky a...
Stovky lidí v sobotu procházely asfaltovou stezkou, lemovanou po obou stranách mobilním zábradlím s vystavenými dekami. Kdo si vybral nějakou přikrývku, mohl si ji za příspěvek 1900 korun odnést nebo ji adoptovat. Sedm dek se dražilo v tiché dražbě, která vynesla 66 000 korun, dalších víc než 350 000 korun se podařilo získat koupí nebo adopcí dek. „Uvidíme, co bude dál, kolik dek zbyde. Uvažovala jsem o tom, že bych nějaké vzala a bezplatně je věnovala do sociálních zařízení třeba pro seniory. Na podzim ještě zřejmě uspořádáme dražbu," řekla Antošová.
Výsledek práce dobrovolníků se rozhodli organizátoři také zapsat do české knihy rekordů. „Je to nový český rekord. Máme už několik podobných rekordů, ale tento je rozsahem největší. Pro hospic v Písku se upletlo nebo uháčkovalo 10 037 čtverečků 30krát 30 centimetrů o celkové délce deky 398 metrů. Tato akce tento rekord několikanásobně překonává," konstatoval Tomáš Hrábek, komisař pelhřimovské agentury Dobrý den, která rekordy zaznamenává. Česká kniha rekordů podle něj vychází jednou za více let, nová má vyjít za několik měsíců a bude už obsahovat rekord z Plzeňska.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.