pátek 25. září 2020 Zlata

Kontaktní centrum koordinuje pomoc nejen pro seniory, pomáhá 230 dobrovolníků

Nakoupit základní potraviny, vyzvednout léky, vyvenčit psa, ale i poskytnout psychologickou podporu je úkolem Kontaktního centra, které spustilo město Plzeň v úterý před týdnem. Cílem je zajistit nákup a další pomoc seniorům, kteří jsou nejrizikovější skupinou v populaci z důvodu šíření pandemie koronaviru.

Poté co vláda doporučila seniorům nevycházet z domova, zřídilo město obratem krizovou linku 378 032 222, na níž mohou o pomoc požádat kromě seniorů také rodiče samoživitelé a lidé v opravdu krizové situaci. Za týden fungování odbavilo Kontaktní centrum již více než 500 hovorů.

„Od začátku se jedná o několik desítek hovorů denně. Problémy s odbavením a vyřízením hovorů nemáme, všichni zájemci se bez problému dovolají. Díky našim dobrovolníkům, kteří fungují pod Mezigeneračním a dobrovolnickým centrem TOTEM, z. s., můžeme našim seniorům zajistit nákup potravin či léků. Často ale senioři potřebují podpořit, objasnit některé informace ohledně onemocnění. A právě s tímto jim dokážeme pomoci,“ připomněl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

Plzeňanům podle slov primátora není lhostejné, co se děje. "Neskutečně mě těší solidarita a soudržnost všech, kteří chtějí pomáhat starším spoluobčanům, a tím je chránit před možnou nákazou. Věřím, že naše město společně tuto krizi zvládne,“ uvedl Baxa.

Velmi mnoho dotazů na Kontaktním centru se týká roušek a kde je možné je sehnat. Město Plzeň nakoupilo sedm kilometrů látky a žádá dobrovolníky o pomoc s ušitím. „Látku občanům zavezeme a poté si vyzvedneme hotové roušky, které rozdělíme potřebným. Prosíme všechny občany, kteří mají zájem pomoc, aby napsali na e-mail pomahajici@plzen.eu. Roušky pro město šijí i švadleny z Divadla J. K. Tyla či společnost Styl Plzeň, od kterých jsme obdrželi již přes 7500 roušek. O víkendu přinesli občané na naši radnici přes 500 roušek, kterým moc děkujeme,“ doplnil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem města David Šlouf. Seniorům, kteří nemají možnost si roušku pořídit jinde, rozváží roušky dobrovolníci z TOTEMu.

V rámci TOTEMu pomáhá aktuálně 230 dobrovolníků, do terénu pak vyráží s náležitou výbavou 147 dobrovolníků. Pokud mají občané zájem stát se dobrovolníkem, TOTEM stále přibírá. Registrovat se mohou osobně na adrese organizace Kaznějovská 1 nebo na emailu: dobrovolnik@totemplzen.cz. Přibližně 120 osobám již dobrovolníci vyřídili jejich požadavek.

„V prvních dnech se senioři na našem centru ujišťovali, že je služba k dispozici a že zatím nepotřebují pomoci a ozvou se v dalších dnech. Volají také rodinní příslušníci seniorů, kteří bydlí mimo Plzeň a pro své starší příbuzné takto zajišťují nákupy a další pomoc. Našim starším občanům také často radíme, jak si doma vyrobit roušku, jak ji dezinfikovat a především se snažíme seniory přesvědčit, aby zůstali doma, my půjdeme místo nich. Také jsme poskytovali několik krizových intervencí, kdy například pánovi zemřela manželka a pro něho je současná situace velmi těžká. Na našem Kontaktním centru si se seniory často jen povídáme, když se cítí sami a potřebují si s někým promluvit či poradit se,“ vysvětluje Karolína Vodičková z plzeňského magistrátu, jež má na starosti fungování Kontaktního centra.

Díky Kontaktnímu centru se daří přesvědčovat seniory, aby v těchto dnech z domu vycházeli jen minimálně a vše nutné jim město Plzeň díky dobrovolníkům zajistilo. Pracovník centra si volajícího vyslechne, poradí mu, poskytne i psychickou podporu. V případě, že dotyčný něco potřebuje, tak pracovník zaznamená požadavek a následně vyšle dobrovolníka, aby úkol splnil. V případě nutnosti výjezdu dobrovolníka bude klient telefonicky informován, v jakém čase se u něj dobrovolník přihlásí, a bude mu sděleno jméno a číslo dobrovolníka. Když se bude jednat o nákup, klient si připraví seznam a finanční obnos, který dá do obálky. Dobrovolník se prokáže průkazem, zajede pro nákup, předá ho klientovi a vrátí zbylou finanční hotovost. Centrum bude fungovat až do odvolání.

„Chtěli bychom tímto požádat Plzeňany, aby se rozhlédli po svém okolí, zda v něm není někdo, kdo potřebuje pomoc a podporu. Pokud o někom takovém víte a nejste schopni mu sami zajistit pomoc a podporu, můžete na něj upozornit právě pracovníky našeho nového centra,“ vyzvala náměstkyně primátora Eliška Bartáková (ANO), která má na starost oblast sociálních věcí. Projekt funguje ve spolupráci s magistrátním odborem sociálních služeb.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto MMP

Štítky kontaktní centrum, pomoc, koronavirus, TOTEM, dobrovolníci, nákupy, roušky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.