Otravu labutí olovem potvrdily výsledky rozboru odebraných vzorků v Plzni a v Praze. Několika labutím se nepřirozeně zkroutil krk do velkého esovitého tvaru. Existovalo podezření, že by tyto zdravotní problémy mohla způsobit otrava olovem. Vzorky labutí velkých zkoumali experti z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Na univerzitu putovalo v balíčku na vyšetření celkem pět vzorků od labutí velkých! Jeden vzorek s podezřením na otravu olovem z Plzně, dva vzorky se stejným podezřením z Prahy plus jeden srovnávací vzorek jak z Plzně, tak z Prahy. Rozbory vzorků potvrdily, že všechny tři labutě s pokroucenými a odřenými krky mají ve vzorcích několikanásobně zvýšené hodnoty olova!
„V praxi to znamená, že v Plzni na Náplavce i řece Mži pod Lochotínskou lávkou tolik sledovaná a neobvykle se pohybující labuť s pokrouceným krkem do „S“ a amputovaným pravým křídlem, má zdravotní problémy způsobené otravou olovem. Přesněji, labuť musela při sběru potravy sebrat a polknout i olověnou rybářskou zátěž či brok. Ten pak nějakou dobu v jejím trávicím traktu uvolňoval toxické látky,“ vysvětlil Karel Makoň z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku ochrana ptactva (DESOP).
To samé se muselo odehrát i v Praze na řece Vltavě, kde zvířecí záchranáři odchytili a odebrali vzorky od dvou úplně stejně pokroucených labutí se stejnými zdravotními příznaky, jako u labutě v Plzni. „Na dalším vyhodnocení vzorků se usilovně pracuje a hledáme v ČR i cizině někoho, kdo by nám pomohl nejenom získaná data rozklíčovat, ale i případně stanovit léčbu otrávených ptáků. Pokud tedy nějaká vůbec existuje,“ konstatoval Makoň.
Otravy olovem jsou známy nejen u vodních ptáků, ale i mrchožroutů, dravců a sov, kteří konzumovali olověnými broky střelenou zvěř a přiotrávili se rovněž pozřením broku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.